„Uszatek, pięcipiędek i dziura w uchu. Jak zmierzyć świat?” – Wydawnictwo ALBUS
Wydawnictwo ALBUS po raz kolejny udowadnia, że wydaje nietuzinkowe, oryginalne książki!
Tym razem mieliśmy przyjemność podróży po zadziwiającym świecie miar. Intrygujący tytuł „Uszatek, pięcipiędek i dziura w uchu. Jak zmierzyć świat?” zaskoczył nas co niemiara. Ta fascynująca, ciekawa, zaskakująca lektura odkryła przed nami kawał historii od starożytności po dzisiejsze zaawansowane technologie.
Książka zainteresuje nie tylko najmłodszych, sprawi wiele przyjemności z lektury także dorosłym.
Na 72 stronach znajdziecie solidną porcję wiedzy, którą autor Waldemar Kuligowski przekazał w przystępny i ciekawy sposób, a ilustratorka Paulina Daniluk wypełniła wspaniałymi ilustracjami.
Gwarantuję Wam, że ta książka będzie bardzo zaskakującą lekturą!
Któż by wiedział, co łączy ziarno pszenicy z wielkością buta, czy w jaki sposób do mierzenia wykorzystywano słuch, a nawet grubość paznokcia? Czy wiecie czym różnił się łokieć polski od łokcia angielskiego? Jaką miarę stosowały ludy tubylcze? W jaki sposób mierzymy wysokość konia i skąd wziął się cal? W Anglii od 1500 lat miarą jest ziarno jęczmienia, Aztecy za miarę uznawali niegdyś odległość od pępka dorosłej osoby do ziemi, na Łotwie zaś miarą odległości była słyszalność rżenia konia lub ryczenia byka. Zadziwiła nas także miara widzialności, czyli maksymalna odległość z której można dostrzec owcę, czy stosowana w Finlandii odległość, z której słychać szczekającego psa! Szokująca była również stosowana w medycynie etiopskiej miara w wielkości dziury w uchu!
Nie tylko ciało człowieka było źródłem miar. W książce odkryjecie także kosze, garnce, wiadra, worki, a nawet siekiery, łodzie, wozy i strzały z łuku, które były miarą. A jak to jest dziś? W jaki sposób odległość mierzy się we współczesnej astronomii?
Wspaniała, wartościowa lektura. W uroczy, barwny i niebanalny sposób odkryje przed czytelnikami jednostki miar używane w różnych częściach świata na przestrzeni dziejów.
Bardzo polecam!
„Uszatek, pięcipiędek i dziura w uchu. Jak zmierzyć świat?”
Tekst: Waldemar Kuligowski
Ilustracje: Paulina Daniluk
Oprawa: twarda
Ilość stron: 72
Dla dzieci: 5+
ISBN: 978-83-67085-18-2
Wydawnictwo ALBUS