„Ten Pan” – Wydawnictwo WIDNOKRĄG

Ten rok obfitował w piękne książki. Pokazałam na blogu wiele wyjątkowych i ważnych dla mnie publikacji, wśród których nie może zabraknąć książki „Ten Pan”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Widnokrąg.

Tę opowieść powinien przeczytać każdy, bowiem otwartość na drugiego człowieka, szacunek do niego i troska powinny być w każdym z nas, a niestety często gdzieś to zatracamy…

Cieszę się bardzo, że książka „Ten Pan” otrzymała wyróżnienie graficzne w kategorii 'ilustracje’ Książka Roku 2023 Polskiej Sekcji IBBY. Niezwykle wymowne obrazy stworzone przez Natalię Chirkowską wspaniale współgrają z historią Artura Gębki.

koszyk

Nikt nie wiedział gdzie jest dom Tego Pana. Mężczyzna mieszkał pośród bloków i starych kamienic, a jego codziennością było przechadzanie się w dziurawych kapciach i z pordzewiałym wózkiem po okolicy. Skrywał się pod wielkim, grubym i długim płaszczem, a może chciał być niewidzialny?

Mieszkańcy osiedla chyba także chcieli by Ten Pan był niewidzialny… Ludzie odsuwali się od niego, gardzili nim, traktowali z niechęcią, wrogością, pragnęli by zniknął. Tej negatywnej postawy nie mógł zrozumieć mały chłopiec, o imieniu Staś. Wciąż zastanawiał się, dlaczego ludzie mówią, że Ten Pan niszczy osiedle, skoro on codziennie oczyszcza je ze śmieci? Dlaczego go nie lubią, skoro nawet go nie znają?

Staś całe lato obserwował Tego Pana, z zadziwieniem patrzył jak mężczyzna radzi sobie każdego dnia i jak potrafić dzielić się ze zwierzętami tym co sam ma, a ma tak niewiele. W końcu nadeszła jesień, później mroźna zima, a Staś wciąż zastanawiał się czemu Ten Pan nie wraca do swojego domu… Czemu wciąż jest sam?

Dziecięca wrażliwość, otwartość i dobre serce zmieniają bieg wydarzeń i życie Tego Pana odmienia się z dnia na dzień. Mężczyzna otrzymuje wyjątkowego przyjaciela, własne łóżko, dach nad głową, ciepłą zupę, bezpieczeństwo i spokój, na które zasługuje przecież każdy…

Jesteście ciekawi jak potoczyła się historia Tego Pana? Z całego serca zachęcam Was do lektury, ponieważ ta cenna, wartościowa i bardzo ważna opowieść poruszy każdego! Książkę czyta się jednym tchem i jej przekaz na długo zostaje w myślach.

To niebywałe jak wiele możemy uczyć się od dzieci. Ich bezwarunkowa miłość do drugiego człowieka, radość z małych rzeczy i otwartość pozbawiona uprzedzeń i zahamowań są wspaniałą wartością, która z czasem przeradza się w obojętność, osądzanie, czy wrogość.

To przepiękna, poruszająca książka dla dzieci i dorosłych. Każdy zaczerpnie z niej wiele mądrości i przekona się, że nie ma większej wartości jak piękne serce okazane drugiemu człowiekowi. Bardzo optymistyczna, ciepła i warta uwagi lektura.

Bardzo polecam!

„Ten Pan”

Tekst: Artur Gębka

Ilustracje: Natalia Chirkowska

Oprawa: twarda

Ilość stron: 64

Dla dzieci: 6+

Wydawnictwo WIDNOKRĄG

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.