Szczęśliwy ten kto dostanie Dunię – Wydawnictwo ZAKAMARKI

To nasze pierwsze spotkanie z Dunią i jakże owocne! Po lekturze tej książki wiemy już z całą pewnością że sięgniemy po kolejne tomy, a jest ich sporo, gdyż „Szczęśliwy ten kto dostanie Dunię” to już szósty tom przygód rezolutnej dziewczynki.

Szwedzka literatura zajmuje w naszych sercach ważne miejsce. Wydawnictwo Zakamarki od lat specjalizuje się w wydawaniu pięknych i wartościowych książek, dlatego z ogromną radością sięgnęliśmy po powieść Rose Lagercrantz, zilustrowaną przez Eve Eriksson. Książka wydana jest w twardej oprawie, liczy 188 stron i skierowana jest do dzieci od około 6 lat.

Ze względu na dużą, wyraźną i przejrzystą czcionkę będzie to idealna pozycja do samodzielnej lektury dla początkującego czytelnika. Istotny jest także przekaz, gdyż książki o Duni to historie o uczuciach i przeżyciach bliskich dziecku opowiedziane z jego perspektywy.

 

 

Dunię wychowuje samotnie tata, gdyż mama dziewczynki zmarła jakiś czas temu. Śmierć żony wywołała ogromny smutek i przygnębienie u mężczyzny, co dobrze zapadło w pamięci Duni. Tuż przed zimowymi feriami tatę znowu dopadł podobny stan. Postanowił zmienić otoczenie, przemyśleć swe życie i wyjechać w odwiedziny do rodziny w Rzymie. Dunia na ten czas trafiła do dziadków.

Pierwszy dzień laby dziewczynka postanowiła zacząć od nart, dzięki którym wpadła na genialny pomysł spotkania z ukochaną przyjaciółką Fridą. Tak dawno się nie widziały, że nadszedł czas by to nadrobić. Wspólnie spędzone chwile Dunia wspomina najlepiej. Mogłyby bawić się bez chwili przerwy. Tylko jak zaaranżować spotkanie? Nagle drugoklasistka dostaje olśnienia, bo przypomina jej się, że Frida ma przecież urodziny podczas ferii i najlepszym prezentem z tej okazji będzie dla niej sama Dunia! Droga do Uppsali gdzie mieszka przyjaciółka jest dość daleka, dlatego trzeba wybrać się tam pociągiem, jednak ani babcia, ani dziadek nie mogą wyruszyć w podróż z wnuczką. Dunia jedzie sama… Jak przebiegnie podróż dziewczynki? Czy komitet powitalny, który miał wyjść na dworzec będzie rzeczywiście czekał na dziewczynkę? Niestety nie wszystko przebiegnie zgodnie z planem, ale o tym przekonajcie się sami.

 

 

 

 

 

koszyk

Jak przystało na szwedzką literaturę nie znajdziemy w niej lukrowanego życia. Książka porusza tematy z jakimi dzieci mogą zderzyć się zarówno każdego dnia jak i zupełnie niespodziewanie. Będzie samotny tata, jego narzeczona, będzie smutek, ale i potrzeba bliskości, będzie siła przyjaźni. Przede wszystkim będzie wspaniała historia, od której trudno nam było się oderwać. Trzymająca w napięciu podróż i emocje jakie targały Dunią bardzo spodobały się moim dzieciom, a pomysł bycia prezentem urodzinowym udowadnia co tak naprawdę w życiu jest najważniejsze.

Bardzo wartościowa opowieść, po którą zdecydowanie warto sięgnąć. Z pewnością spodoba się dzieciom w wieku 6-10 lat. Polecamy.

 

 

Znalezione obrazy dla zapytania zakamarki logo

Dodaj komentarz