„PIRATKA” – Magdalena Kalupa

Literatury dziecięcej, w której mowa jest o piratach z pewnością na rynku książki dla małych czytelników nie brakuje. Mamy kilka „pirackich” tytułów, ale nie mają one nic wspólnego z dzisiejszą lekturą, którą chcieliśmy się z Wami podzielić. Tym razem mowa będzie o piratce – dziewczynce! Bardzo nietypowa to bohaterka, której charakter to połączenie klasycznej Pippi z nowoczesną buntowniczką. Cóż może wyniknąć z takiego zderzenia dwóch osobowości?

 

 

„Piratka” to baśniowa, magiczna opowieść napisana i zilustrowana przez Magdalenę Kalupę. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka i jest przepięknie wydana! Twarda oprawa i liczne malownicze obrazy zachwyciły mnie i moje dzieci od pierwszego spojrzenia. Dzieci są wzrokowcami, a ilustracje w książkach dla nich przeznaczonych mają ogromne znaczenie, dlatego tak bardzo ważne jest obcowanie z tymi pięknymi i wartościowymi. W Piratce można się rozmarzyć i zachwycać. Z ciekawostek dodam, iż autorka stworzyła książkę troszkę „na opak” bo otóż najpierw powstały ilustracje, a później do nich dołączyła treść.

Książka dedykowana jest dzieciom w wieku około 6-10 lat. Historia, czasem nieco feministyczna, czasem konwencjonalna i bajkowa, dodatkowo z lekkim pazurem i humorem spodoba się zarówno chłopcom jak i dziewczynkom. Na ponad 130 stronach znajdziemy 11 rozdziałów, które „do stu przegniłych ślimaków” musicie przeczytać!

Madlen to rudowłosa Król Piratów. Tak – król, a nie królowa! Ona nie daje się zaskoczyć nikomu, ani niczemu. Nie boi się też wyzwań, bo pokonała Sinobrodego i przejęła jego tytuł, skarby i statek. Dla niej nie ma rzeczy niemożliwych, a odwaga to jej drugie imię. Nie ma w sobie skromności, gdyż uwielbia bogactwo, a skrzynie pełne kosztowności są jej marzeniem. Nie rozstaje się ze swoją strzelbą, charakterystycznym kapeluszem i małym przyjacielem – szczurem o imieniu Szkorbut. Jest coś jeszcze, co warto wiedzieć o tej bohaterce – nade wszystko uwielbia jeść. Ma niepohamowany apetyt, który często daje o sobie znać.

Madlen ma na swym koncie liczne morskie podboje, a jedna z nich miała szczególny przebieg. Podczas burzy ogromna fala zmyła ją z pokładu i załoga statku została bez kapitana. Od tej pory w życiu Madlen zaczną się dziać rzeczy niezwykłe. Przygody pełne strachu, śmiechu i emocji nie dadzą Wam się nudzić. Dziewczynce towarzyszyć będą dwie syrenki – Nadine i Selene, z którymi połączy je prawdziwa przyjaźń.

O co będzie tak zaciekle walczyć Madlen? – O marzenia! Ta twardo stąpająca po ziemi, a raczej w głębinach oceanu dziewczyna dobrze wie czego chce i dąży do tego z ogromną siłą i wiarą. Książka udowadnia młodym czytelnikom, że każda dziewczynka może być kim tylko chce, może spełniać się w wybranej przez siebie roli. Nie musi poddawać się stereotypom, nie musi robić „co wypada”, nie musi być królową, może być królem!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeżeli oczekujecie słodkiej bajki o uroczej bohaterce to ta lektura nie jest dla Was. Tutaj znajdziecie za to emocjonujące walki, magiczne stwory, ogromną siłę i wiele życiowych prawd, które dodadzą Wam skrzydeł oraz wiary we własne siły i marzenia. Pod pryzmatem kontrowersyjnej bohaterki znajdziemy to, czego tak bardzo brakuje wielu młodym osobom. Ważna i potrzebna lektura, idealna na prezent. Polecamy.

 

koszyk

 

Znalezione obrazy dla zapytania prószyńśki logo

Dodaj komentarz