„Papiernik czyli skąd się biorą opowieści” – Wydawnictwo TADAM

Malarz z Krakowa, absolwent Akademii Sztuk Pięknych, prawdziwy artysta i pasjonat sztuki – Roch Urbaniak stworzył niezwykłą, pełną magii i czarujących obrazów książkę o zagadkowym tytule „Papiernik, czyli skąd się biorą opowieści” która ukazała się nakładem wydawnictwa Tadam.

To prawdziwa perła w naszej biblioteczce, dla której odłożyliśmy na bok wszystkie inne aktualnie zaczytywane książki. Zachwyciła mnie i trójkę moich dzieci do tego stopnia że przeczytaliśmy ją w zaledwie dwa wieczory. A opowieści jest tu naprawdę dużo. Wydawnictwo kieruje tę lekturę do dzieci w wieku od 8 lat i myślę że jest to idealny wiek. Zdecydowanie nie ma górnej granicy wieku, bo ta pozycja zachwyci także nastolatki i dorosłych.

Twarda oprawa Papiernika ma niesamowitą fakturę, której uroku nie sposób odzwierciedlić na zdjęciach. Odnieśliśmy wrażenie że to celowe zastosowanie, mające nawoływać do płótna obrazu na którym powstają prawdziwe dzieła. Dzięki temu wiemy już od okładki że mamy do czynienia z książką niezwykłą, nietuzinkową, magiczną.

66 stron, 14 opowieści, ważny i potrzebny wstęp oraz zakończenie wyjaśniające wiele kwestii tworzą spójną całość, z którą warto się zapoznać. Już same ilustracje otwierają przed małymi czytelnikami ogromne wrota wyobraźni. Są malownicze, indywidualne, świeże, pełne detali, kolorów i pasji.

Poznajcie papiernika, który pracuje w pustej wieży, opiekuje się papierem i jego historiami. Przygotowuje go do lotu, rankiem wypuszcza, a w kolejnym dniu wyłapuje i przysłuchuje się opowieściom które przyniósł – ON – papier. Najcenniejsze są te których jeszcze nikt nie opowiedział. Papiernik jest swego rodzaju rybakiem który wyrzuca sieci i wyławia ryby, bowiem nasz bohater także codziennie rano zbiera wczorajszy urobek.

Wiele historii zostało już opowiedzianych, ale papiernik chce podzielić się z nami tymi o których nikt jeszcze nie słyszał. Jeżeli macie ochotę je poznać to rozsiądźcie się wygodnie i zanurzcie się w magiczny, baśniowy świat! Pamiętajcie tylko o jednym – nikomu ich nie zdradzajcie…

 

 

Każda opowieść jest osobną przygodą i dotyczy innej wartości. Jeden rozdział to 2, 3 strony tekstu i obraz od którego nie sposób oderwać wzroku. Roch Urbaniak dotyka strefy marzeń, magii, przyjaźni, rodziny, zdrowia, pragnień, walki o siebie i swoje cele, a opowieści które snuje wcale nie muszą mieć dobrego zakończenia. Bohaterami ów wydarzeń są nie tylko ludzie, ale również zwierzęta jak i niezwykłe stwory. Wiele z nich nawiązuje również do klasycznych baśni a inne przenoszą nas w odległe strony oceanów, wulkanów, raf koralowych, czy krain zamieszkiwanych przez wikingów. Realność opowieści jest tak ogromna iż możemy poczuć się jakbyśmy sami przenieśli się w te odległe przestrzenie i np. w  jednej chwili z ciepłych miejsc wskakujemy do krainy lodu i morza zamieszkiwanej przez niezwykły lud, czy odkrywamy ponurą, ciemną, mglistą i deszczową krainę, zwaną „Krajem Złodziei”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Księgarnia internetowa Czytam.pl

koszyk

 

Historie które przyniosły papierowe ptaki to przygody które wzruszają, rozśmieszają, rozbudzają wyobraźnię i są prawdziwą literacką ucztą. Tak magicznych podań nie przyszło nam dotąd czytać. Obłędne ilustracje są prawdziwymi dziełami, które z chęcią widzielibyśmy oprawione i zawieszone w naszej domowej czytelni. Polecamy serdecznie tę pozycję i czekamy z niecierpliwością na kolejne dzieła Rocha Urbaniaka.