„Pampiludki i tajemnice wiary” i „Pampiludki i królestwo niebieskie” – Asia Olejarczyk

Poznajcie Pampilię – niewielką krainę położoną na szarym końcu Nie-Wiadomo-Gdzie. Miejsce to kryje w sobie Wzgórze Łaski, Dolinę Hen-hen, jezioro Chlup, Góry Ho-ho, rzeczkę SzSzSz, las Ciii, fontannę Plusk-plusk i wiele, wiele innych oryginalnie brzmiących miejsc. Krainę tę zamieszkują dwa pampiludki – Gideon i Alimemek, które z pozoru mają postać dzieci, są jednak znacznie od nich mniejsze. Dwójce przyjaciół towarzyszy uroczy, czarny zwierzaczek Tup-tup, którego nawołują słowami: „myny-myny” , gdyż w miejscu tym nie przywołuje się zwierząt zwykłym „kici-kici”, „cip-cip”, czy „do nogi”.

 

Brzmi magicznie? To posłuchajcie dalej.

 

 

„Pampiludki i tajemnice wiary” oraz „Pampiludki i królestwo niebieskie” to dwa tytuły w twardych oprawach z Wydawnictwa Dreams, liczące po przeszło 60 stron każdy. Mają bardzo miłe, przyjemne w dotyku okładki i przepiękne, duże, bajecznie kolorowe ilustracje autorstwa Agnieszki Filipowskiej. Książki te są z nami już od dawna i zaglądamy do nich często, w każdej chwili gdy dzieci zadają ważne pytania odnośnie wiary. Lektury w prosty, jasny, zrozumiały sposób wyjaśniają małym czytelnikom wszelkie kwestie związane z chrześcijaństwem, jego przesłaniem i celem. Opowieści oparte są o dziecięcą wrażliwość, chęć zaspokajania głodu wiedzy i ciekawości, a przede wszystkim są bardzo ciekawymi historiami. Każdy tytuł podzielony jest na dziesięć rozdziałów, w których autorka w przyjazny, dziecięcy, baśniowy sposób omawia jedno zagadnienie wiary.

 

W tytule „Pampiludki i tajemnice wiary” mowa jest o tym kim jest „bliźni” i jak można taką osobę obdarować dobrem, płynącym z serca. Kolejnym jest rozdział „W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego” w którym przyjazne pampiludki snują pomysły na to w jaki sposób Bóg ich widzi i na jakie sposoby można się z nim witać. Znajdziecie także rozdział mówiący o miłosierdziu. Piękna opowieść o tym, że czasem warto wcześniej wstać dla kogoś potrzebującego, bo dzięki temu można okazaną pomocą okazać miłosierdzie nie tylko jednej osobie. Dowiecie się także co to jest „Orare” i dlaczego otwiera się ono wtedy, gdy jego właściciel się modli. Będzie tu o wielkich porządkach i strasznym zamieszaniu, z którego wyniknie piękny morał, że Pan Bóg nie daje dokładnie tego czego się pragnie, a to co jest potrzebne. W Pampilii żyją także inne osobistości, jak np. Gloria, niosąca Chwałę Bogu, oj ciężka jest ta Chwała, bo jest w niej tak dużo radości i dobra od Boga. Na drodze Alimemka stanie także piękny anioł  – Anielka, której śpiew i zawarte w nim pozdrowienia i uwielbienie dla Boga wyjaśnią postaciom znaczenie słowa „Hosanna”. Ponadto znajdziecie równie ważne pojęcia jak zbawienie, Tajemnicę Trójcy Świętej – niezwykle częste pytania od dzieci, jak to jest że trzy Osoby: Ojciec, Syn i Duch Święty są jednym Bogiem? Będzie wycieczka do Wolnej Woli i wspaniała przypowieść o wykopanej w ogródku tajemniczej księdze z pięknymi zdobionymi literami „Wierzymy w Boga” z której popłynie tajemnica wiary.

 

 

 

 

 

 

 

 

„Pampiludki i królestwo niebieskie”  jest ciepłą opowieścią o Modlitwie Pańskiej. Dzieci uczą się jej już w przedszkolu, później w szkole, słyszą podczas Mszy Świętej, ale czy rozumieją płynące z niej słowa? Asia Olejarczyk w bardzo nietypowy sposób wyjaśnia małym czytelnikom krok po kroku znaczenia każdej linijki tej modlitwy. Na podstawie pampi-krzyżówki odkrywa przed czytelnikami wartość pierwszych słów z niej płynących, a podczas Święta Imion w Pamiplii  wyjawia pojęcie „Święć się Imię Twoje”. To naprawdę niesamowite jak ciekawie można zainteresować dzieci odkrywaniem słów modlitwy Ojcze Nasz. Zobaczycie przepięknie Królestwo Niebieskie i przeczytacie o tym jak pampiludki uwolniły z ogromnej skrzyni Dobro. Poznacie piekarza, który uraczy Gideona Chlebem Powszednim i tak przez odpuszczanie win i wodzenie na pokuszenie docieramy do Wzgórza Łaski, dzięki któremu poznamy znaczenie słowa – klucza: Amen. Ostatnim rozdziałem jest Modlitwa na czarną godzinę, w której babcia uświadamia Alimemka, że Światłość Boża rozświetli najczarniejszą ciemność, a pampiludek zrozumie że na czarną godzinę nie ma nic lepszego niż modlitwa.

 

 

 

 

 

 

 

 

Baśniowa Pampilia to miejsce w które zdecydowanie warto się wybrać. Wiara w Boga jest dla ich mieszkańców czymś oczywistym i ważnym, a na podstawie przeżywanych przygód najmłodsi będą czerpać wszystkimi zmysłami wartości z nich płynące. To co bardzo mnie zachwyciło podczas wspólnej lektury z dziećmi to fakt, że opowieści absolutnie nie narzucają jednej, właściwej drogi, a jedynie podkreślają świadomość istnienie wolnej woli, dzięki której poprzez jej właściwe wykorzystanie my i nasze otoczenie będziemy żyć szczęśliwie. Przepiękne ilustracje znakomicie oddają kunszt książek i są ich idealnym uzupełnieniem. Niezwykle wartościowe, wciągające i mądre pozycje, które warto z dziećmi przeczytać. Myślę że z powodzeniem mogą być także wykorzystywane przez katechetów podczas lekcji religii.

 

 

4 thoughts on “„Pampiludki i tajemnice wiary” i „Pampiludki i królestwo niebieskie” – Asia Olejarczyk

  • 27/02/2017 at 10:13
    Permalink

    Nie znałam tych książek, a wyglądają bardzo interesująco:)

  • 27/02/2017 at 11:12
    Permalink

    Są niezwykłe, baśniowe i ciekawie napisane, gdyż nie narzucają niczego, a jedynie wyjaśniają najmłodszym kwestie wiary.

  • 04/03/2017 at 14:17
    Permalink

    Mamy u siebie tajemnice wiary,bardzo dobra idee-a,brawa dla autora,Przekaz trafia do dzieci a o to przecież chodzi,Ciekawa recenzja,z przyjemnościa przejrzałam..

  • 04/03/2017 at 17:01
    Permalink

    Dziękuję Agnieszko. Nam także bardzo się te książeczki spodobały i dzieci już dopytują kiedy będzie następna część 😉

Comments are closed.