„Ostatnia na szafocie” – Wydawnictwo ANCILLA
Poruszająca, wzruszająca, dotykająca głębi serca…
Książka „Ostatnia na szafocie” autorstwa Gertrud von le Fort to subtelna, a zarazem przejmująca historia o wierze, lęku i odwadze, ukazana na tle burzliwych wydarzeń Rewolucji Francuskiej.
Książka zdobyła sławę na całym świecie, a na polskie wydanie czekała 90 lat. W grudniu ubiegłego roku Papież Franciszek wpisał szesnaście Sióstr Karmelitanek do księgi Świętych Kościoła Katolickiego.
Zapraszam Was do lektury niezwykłego świadectwa wiary!


Książka „Ostatnia na szafocie” Gertrud von le Fort (1876–1971), jednej z najwybitniejszych autorek katolickiej literatury niemieckiej, to prawdziwa perła.
Dzięki zaangażowaniu i pasji Anny Maternowskiej-Frasunkiewicz – tłumaczki i wydawczyni – dzieło to mogło ukazać się w języku polskim. Włożone w przekład i wydanie serce jest wyczuwalne w każdym szczególe. Anna traktuje swoją pracę nie tylko jako zawodowe wyzwanie, lecz jako misję – pragnie przyczynić się do odrodzenia i popularyzacji naszej bogatej kultury katolickiej, wykorzystując swoje umiejętności tłumaczeniowe w służbie tej idei.
To właśnie z tej pasji narodziło się wydawnictwo Ancilla, założone przez Annę specjalnie po to, by móc wydać książki pełne dobra, piękna i wiary. Każdy egzemplarz przechodzi przez Jej ręce – osobiście pakuje książki, ciesząc się, że kolejny czytelnik będzie miał okazję odkryć twórczość tej niezwykłej pisarki.
Jednak na uznanie zasługuje nie tylko samo tłumaczenie, ale i oprawa wydawnicza. Książka zachwyca elegancką, płócienną okładką z obwolutą, starannie dobraną kapitałką i złoconymi literami. Każdy detal został dopracowany z myślą o tym, by publikacja mogła służyć kolejnym pokoleniom – jako świadectwo piękna literatury i duchowej głębi.
Powieść osnuta jest wokół losów świętych Karmelitanek z Compiègne, które w 1794 roku oddały życie za wiarę, ginąc pod ostrzem gilotyny. Autorka jednak nie rekonstruuje historycznych wydarzeń z chłodną precyzją kronikarza, lecz snuje refleksyjną opowieść o wewnętrznym dramacie człowieka postawionego wobec ostatecznych wyborów. Główna bohaterka, Blanka de la Force, to młoda dziewczyna, która wstępuje do klasztoru w poszukiwaniu spokoju i sensu życia. Przerażona światem, z którego się wywodzi, odnajduje w murach karmelitańskiego zgromadzenia azyl – ale czy rzeczywiście znajduje tam wewnętrzną pewność?
Blanka nie jest urodzoną męczennicą – jej droga do świętości prowadzi przez lęk i wątpliwości. Na tle doświadczonych w wierze sióstr, które z pokorą przyjmują wyrok śmierci, ona zmaga się z własnym strachem. To czyni ją postacią niezwykle bliską współczesnemu czytelnikowi. Gertrud von le Fort nie kreśli bohaterki jako niezłomnej, lecz jako człowieka w pełni – rozdartego, poszukującego, ostatecznie dojrzewającego do decyzji.
Język powieści jest wysmakowany i pełen wewnętrznej poetyki. Autorka potrafi w prostych słowach oddać głębię duchowych przeżyć, tworząc narrację przepełnioną ciszą i kontemplacją, a jednocześnie dramatycznym napięciem. Opis ostatnich chwil sióstr na szafocie jest jednym z najbardziej przejmujących fragmentów książki – każda z nich, idąc na śmierć, śpiewa Salve Regina, a ich głosy cichną jeden po drugim. To scena, która zapada w pamięć i na długo nie pozwala o sobie zapomnieć.
„Ostatnia na szafocie” to opowieść o heroizmie, który nie rodzi się z braku lęku, lecz z pokonania go. To także głęboko refleksyjna powieść o sensie powołania, o przeznaczeniu i ostatecznej ufności w Boży plan. Gertrud von le Fort nie ocenia swoich bohaterów – pozwala im mówić własnym głosem, ukazując zarazem dramat jednostki i wielkość świadectwa wiary.
Powieść ta stała się inspiracją dla Dialogów karmelitanek Georges’a Bernanosa oraz opery Francisa Poulenca, ale jej literacka siła broni się sama. Jest to książka, którą warto przeczytać nie tylko ze względu na jej wartość historyczną czy duchową, ale także dla samego piękna języka i niezwykłej głębi psychologicznej.
Bardzo polecam. Koniecznie sięgnijcie po tę nowelę oraz inne książki z wydawnictwa Ancilla.













Na stronie wydawnictwa Ancilla można znaleźć także wyjątkowy zestaw ilustracji, zatytułowany Passio Christi. To starannie dobrany zbiór obrazów ukazujących sceny z życia, męki, śmierci oraz Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Większość grafik została wykonana przez Gustave Doré – wybitnego francuskiego ilustratora, malarza i rzeźbiarza. Zestaw zawiera również jedną ilustrację autorstwa Albrechta Dürera, słynnego niemieckiego artysty – jego dzieło, zatytułowane jest „Zmartwychwstanie”.
Każda karta na odwrocie zawiera cytat z Biblii, odnoszący się do przedstawionych wydarzeń. Fragmenty te pochodzą ze Starego i Nowego Testamentu w tłumaczeniu W. O. Jakuba Wujka SJ (wydanie z 1962 roku, Wydawnictwo Gaudium).
Zestaw ten łączy piękno klasycznej sztuki z treścią Pisma Świętego, zachęcając do modlitwy i refleksji nad Męką Pańską. Może być pomocny szczególnie w okresie Wielkiego Postu i Triduum Paschalnego, ale także w każdy piątek, kiedy wierni wspominają śmierć Chrystusa, oraz podczas rozważań bolesnych tajemnic różańcowych.
Ilustracje wydrukowano na wysokiej jakości papierze, a każda karta ma format 10×15 cm.


„Ostatania na szafocie”
Tekst: Gertrud von le Fort
Przekład: Anna Maternowska – Frasunkiewicz
Grafika, skład, łamanie i zdjęcia: Anna Słapek
Oprawa: twarda, płócienna z obwolutą i kapitałką, tłoczone złote litery, papier kredowy mat, książka szyta
Ilość stron: 156
Dla dorosłych
ISBN: 978-83-972307-1-2
