Najlepsze książki o pojazdach – od niemowlaka do uczniaka – 18 tytułów.

Grudzień przywitał nas pięknym śniegiem. Wokół wszędzie biało i uroczo, więc wyjęliśmy nasze sanki, a wraz z nimi kilka propozycji książkowych o pojazdach wszelkiego rodzaju.

Mając w domu małych fanów motoryzacji nie sposób nie mieć również sporej biblioteczki w tym temacie. Książek o pojazdach mamy bardzo dużo, ale postanowiłam podzielić się z Wami tymi, po które moje dzieci same często sięgają i czytają, lub przeglądają. Wybraliśmy wspólnie 18 naszych ulubionych tytułów, z których na pewno każde z Was wybierze też coś dla swojej pociechy. Przedział wiekowy jest również bardzo duży, gdyż znajdziecie tu pozycje  dla niemowlaka, przedszkolaka i ucznia.

 

img_0819

 

**********

 

 1. „Jak zbudować samochód – historyjka techniczna”

Tekst i ilustracje:  Martin Sodomka

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Oprawa: twarda

Ilość stron: 68

Wiek: od 7 lat

 

Szczurek Arni wraz z przyjaciółmi – wróblem i żabą budują prawdziwe auto. Takie najprawdziwsze, bo znajdziecie w nim wszystko, a każda część opisana jest w nowym rozdziale i są to np: rama, sprężyna z amortyzatorem, układ kierowniczy, zawieszenie, koła, podwozie, gaźnik, przekładnia skrzyni biegów, sprzęgło, wodne chłodzenie silnika, lakierowanie, wyposażenie wnętrza, jazda próbna i wiele, wiele innych niezwykle ciekawie i jasno przedstawionych informacji. Takiego samochodu zapewne wielu mogłoby pozazdrościć, a znajdą się i tacy którzy będą go chcieli ukraść. Świetna opowieść, wypełniona pięknymi ilustracjami i co ważne – profesjonalnymi schematami auta! Nie lada gratka dla każdego miłośnika czterech kółek.

Z tej serii znajdziecie także tytuł „Jak zbudować motocykl”.

 

img_0792

p3

p6

p5

p4

img_0797

 

**********

2. „Pojazdy”

Autor: Alain Gree

Wydawnictwo: Olesiejuk

Oprawa: twarda z dodatkową obwolutą do wykorzystania jako plakat

Ilość stron: 50

Wiek: od 2 lat

Jest to jedna z całej serii książek znanego francuskiego rysownika, objaśniająca najmłodszym czytelnikom rodzaje pojazdów jakie na co dzień jeżdżą po drogach. Znajdziecie tu piękne, duże ilustracje i informacje o: rodzajach samochodów, o tym jak powstaje samochód, wszystko o paliwie, pojazdach ratunkowych, jednośladowych, ciężarówkach, rodzajach pociągów, metrze, łodziach, barkach, statkach, jachtach, spadochronach, balonach, samolotach, a nawet o łaziku księżycowym. Krótka, zwięzła, rzeczowa wiedza o którą najmłodsi często pytają. Świetnie wydana i przez nas bardzo lubiana.

img_0780

fullsizerender

img_0784

img_0791

img_0790

img_0788

img_0787

img_0786

**********

3. „Telefon do strażaków”

Wydawnictwo: Olesiejuk

Oprawa: twarda – książka całokartonowa

Ilość stron: 10

Wiek: od 1 roku

Jest to jedna z ulubionych książeczek mojego 3 – letniego synka. Przeznaczona jest dla dzieci od 3 roku życia, ze względu na baterie w niej zawarte, ale pod nadzorem dorosłej osoby mogą z niej zapewne korzystać i młodsze dzieci. U nas jest oglądana, czytana i włączana non stop. Nawet do przedszkola często zabierana 🙂 Ta pozycja pokazuje najmłodszym do czego służy wóz strażacki i czym zajmują się strażacy. Do tego zawiera przycisk, posiadający cztery dźwięki, między innymi telefonu dzwoniącego by wezwać pomoc, oraz syreny. Najmłodsi z pewnością bardzo ją polubią.

img_2627

img_2631

img_2630

img_2629

img_2628

 

**********

4. „Budujemy pojazdy – 40 pomysłów na konstrukcje z klocków LEGO”

Autor: Warren Elsmore

Wydawnictwo: Zielona Sowa

Oprawa: miękka

Ilość stron: 96

Wiek: od 6 lat

Świetna pozycja dla każdego fana klocków lego. Znajdziecie tu krok po kroku instrukcję jak stworzyć przeróżne pojazdy i jest to np: dragster, monster truck, śmieciarka, ciągnik, tir, cabriolet, pomoc drogowa, autobus szkolny, wózek widłowy, camper, żuraw samochodowy, koparka, pług śnieżny, betoniarka, wóz strażacki, radiowóz, bolid, ciężarówka, quad, cysterna, wywrotka, mini cooper, autoriksza, latający samochód, samochód w stylu retro, jeep, hammer, autobus piętrowy i inne. Na każdej stronie znajdziecie nazwę danego pojazdu, jego opis, zdjęcie i dokładną instrukcję jakich klocków i w jakiej ilości będziecie potrzebowali do złożenia go. Dalej w punktach pokazane jest na zdjęciach jak krok po kroku stworzyć swój niepowtarzalny pojazd. Książka może być również przeznaczona dla młodszych dzieci, bo przecież z pomocą rodzica też można świetnie się bawić.

Pełną recenzję tej książki już zamieszczałam i znajdziecie ją tutaj.

 

 

img_2632

img_2635

img_2634

img_2633

**********

5. „Akademia malucha. Na drodze – zasady bezpieczeństwa”

Wydawnictwo: Wilga/Grupa Wydawnicza Foksal

Oprawa: Całokartonowa + płyta CD

Ilość stron: 10

Wiek: od 3 lat

Ta książeczka zapozna małych czytelników z zasadami prawidłowego poruszania się po drodze, chodniku, ścieżkach rowerowych. Dotyczy ona ruchu pieszych, jazdy na hulajnodze, rolkach, rowerze, samochodem i prawidłowego przechodzenia przez jezdnię. Oswaja dzieci z wszelkimi pojazdami i znakami drogowymi poprzez krótkie historyjki. Najlepszym sposobem na chłonięcie wiedzy jest zabawa, dlatego też oprócz książeczki znajdziecie tu również płytę CD z książeczką elektroniczną, na której znajdują się animacje, gry, kolorowanki, a wszystko to zostało opatrzone głosem lektora. Świetny pomysł na mądrą zabawę.

Z tej serii znajdziecie także: liczby, litery, kształty.

img_2607

img_2609

img_2610

img_2608

**********

6. „Matemoto”

Autor: Dominik Cymer

Wydawnictwo: Dwie Siostry

Oprawa: twarda – książka całokartonowa

Ilość stron: 14

Wiek: od 2 lat

Świetna książka przeznaczona do nauki liczenia. Dzieci mają za zadanie policzyć ilość kół w każdym niezwykłym pojeździe, które powstało w fabryce maszyn. Gwarantuję, że takich pojazdów nie widzieliście na oczy. U nas uwielbiana ze względu na nietypowość maszyn tu przedstawionych, do tego najmłodszy lubi zmagać się z liczeniem.

Książkę już przedstawiałam, a całą jej recenzję znajdziecie tutaj.

img_2598

img_2601

img_2600

img_2599

 

**********

7. „Ale jazda! Historia samochodu”

Autor: Oldrich Ruzicka

Wydawnictwo: Bajka

Ilość stron: 34

Wiek: od 6 lat

To jedna z naszych ulubionych pozycji. Pełny przekrój – od historii wynalezienia koła, aż do współczesnych bolidów Formuły 1. Niesamowite wiadomości sprzed 5000 lat, gdy człowiek wynalazł koło garncarskie, poprzez starodawne wozy, dyliżanse, maszyny parowe, automobile, aż do niezwykłych aut Jamesa Bonda i Batmana. Znajdziecie tu części, z jakich składa się samochód, a także słynnych konstruktorów, odważnych kierowców, a nawet rekordy prędkości. Coś dla małych i dużych automaniaków 🙂 Krótkie i zwięzłe informacje, świetne ilustracje, czyli po prostu bajka od Bajki 🙂

img_2585

img_2590

img_2589

img_2588

img_2587

img_2586

 

**********

8. „Lokomotywa”

Autor: Julian Tuwim

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza G&P

Oprawa: całokartonowa – harmonijka

Klasyka jest i zawsze będzie na czasie. Wiersze Tuwima zachwycają kolejne już pokolenia polskich dzieci i nie sposób o nich zapomnieć, dlatego my w swoich zbiorach posiadamy kilka wydań tego wiersza. Dziś chciałam Wam pokazać małą, w pełni tekturową, rozkładaną książeczkę. Można ją czytać nieskończenie wiele razy i nauczyć się na pamięć tak jak ja, można ją rozkładać, ustawiać, może być torem dla dziecięcej lokomotywy, zaporą dla innych autek. Zastosowań do zabawy mój synek znalazł dużo, a co istotne – mimo że ma dopiero 3 latka to również zna ją już prawie na pamięć. Piękne, trwałe wydanie, z rewelacyjnymi ilustracjami Marcina Szancera zachwyci każdego czytelnika.

O innych świetnych tytułach autorstwa Juliana Tuwima pisałam tutaj.

img_2580

img_2584

img_2583

 

**********

9. „Najciekawsze pojazdy”

Wydawnictwo: Fenix

Autor: Izabela Jędraszek

Oprawa: twarda

Ilość stron: 64

Wiek: od 2 lat

Tę wesołą książeczkę wypatrzyły już spory czas temu moje dzieci podczas zakupów i nie mogły jej się oprzeć. Zawiera ona rymowane wierszyki na temat wszelkich pojazdów, jakie na co dzień możemy spotkać na ulicy, czy w polu.  Te rymowanki szybko wpadają w ucho, a do tego ile uczą! Świetne, duże, barwne ilustracje idealnie odzwierciedlają prawdziwe pojazdy i dopełniają świetnie całości, oraz sprawiają że od dłuższego już czasu to jest nasz numer 1. W jej wnętrzu znajdziecie informacje o: ambulansie – współczesnym i tym sprzed 200 lat, kombajnie, koparce, pociągu, radiowozie policyjnym, śmieciarce i segregacji śmieci, traktorze i wozie strażackim.  Czytana u nas niemalże codziennie.

img_2573

img_2574

img_2575

img_2576

img_2579

img_2578

img_2577

 

**********

10. ” Pojazdy specjalne”

Wydawnictwo: Grafag

Oprawa: całokartonowa

Ilość stron: 20

Wiek: 0d 1 roku

Jest to książeczka z serii: „Kolekcja Pierwsze Kroki” dla najmłodszych fanów motoryzacji. Znajdziecie tutaj pojazdy przeróżnego typu, od ambulansu, przez pomoc drogową, samochód strażacki, traktor, wózek widłowy i śmieciarkę, aż po rower, pociąg , samolot, statek, a nawet na czołgu skończywszy. Prawdziwe, duże, barwne zdjęcia świetnie je przedstawiają, a do tego krótkie opisy i zadawane na dole strony pytają świetnie zaspokajają ciekawość maluchów.

W tej serii znajdziecie jeszcze 7 innych tytułów, które mogą być świetnymi pierwszymi książeczkami dla małych czytelników odkrywających świat: * słowa, * poznaję farmę, * na wsi, * zwierzęta na wsi,* nowe słowa, * zwierzęta małe i duże, * na lądzie w morzu i w powietrzu.

img_2568

img_2571

img_2570

img_2569

**********

11. ” Pociągi. Książeczka z okienkami. Sprawdźcie sami.”

Wydawnictwo: Olesiejuk

Autor: Emily Bone

Oprawa: całokartonowa z okienkami

Ilość stron: 14

Wiek: od 3 lat

Książeczki z otwieranymi okienkami są u mojego najmłodszego synka zawsze na pierwszym miejscu. Uwielbia tego rodzaju lektury i bardzo ucieszył się na widok takiej książki i to jeszcze o swoich ulubionych pociągach. Otwierając okienka dzieci poznają przeróżne, niesamowite rodzaje pociągów, począwszy od luksusowej kolei parowej dla samej królowej, aż po superszybkie pociągi, które pędzą na poduszce magnetycznej. Zobaczycie tu jak wyglądała kolej 300 lat temu, dowiedziecie się ważnych informacji o silnikach spalinowych i elektryczności, zobaczycie jak wyglądają superszybkie podróże i niezwykłe pociągi. Pozycja obowiązkowa dla każdego fana pociągów! Krótkie, zwięzłe informacje, do tego duże, wypełniające całe strony, a jedna nawet dodatkowo rozkładana – ilustracje. Spodoba się – gwarantuję i może być świetnym pomysłem na prezent.

img_2560

img_2567

img_2566

img_2564

img_2563

img_2562

**********

12. „Mój słowniczek memo. Pojazdy.”

Wydawnictwo: Olesiejuk

Oprawa: całokartonowa

Ilość stron: 19

Wiek: od 3 lat

Książki uwielbiamy, a do tego również gry typu memory, więc ten duet jest dla nas idealny. Zakupiony już wiele miesięcy temu i nadal w ciągłym użyciu. Tu zobaczycie prawdziwe zdjęcia samochodów osobowych – od małych aut, przez samochód elektryczny, ciężarówkę bankową, automobil i kamper, po limuzynę skończywszy. Jest także rozdział z autobusami i przyczepami, samochodami ciężarowymi – wszystkimi możliwymi rodzajami, oraz pojazdami na budowie – frezarkami, wykańczarkami, buldożerami i innymi. Są maszyny używane w gospodarstwie – bardzo szeroki przekrój z beczką na gnojówkę włącznie 😉 Są pojazdy, które dzieci mogą spotkać w mieście – nawet ciężarówkę trójkołową! Obowiązkowo również są i maszyny ratunkowe wszelkiego rodzaju, zwariowane pojazdy – od melexa po samochód odrzutowy, a także pojazdy wyścigowe. Jak już poznacie te dziesiątki niezwykłych urządzeń to możecie sprawdzić swoją wiedzę podczas gry z dołączonymi kartami memo.  Świetna zabawa i nauka. Bardzo lubimy i serdecznie polecamy.

Z tej serii znajdziecie także inne tytuły. My mamy jeszcze „Zwierzęta”, oraz jest również dostępna pozycja „Na wsi”.

img_2591

img_2596

img_2595

img_2593

img_2592

 

**********

13. „Bob Budowniczy. Wielka księga bajek”

Wydawnictwo: Egmont

Oprawa: twarda

Ilość stron: 216

Wiek: od 2 lat

Ta przepięknie wydana książka to wielka frajda dla małych fanów Boba Budowniczego. Zapewne wielu Was zna go z bajki o tym przemiłym budowlańcu i jego załodze. W tej pozycji znajdziecie specjalną kolekcję 27 opowiadań, okraszonych ilustracjami wprost z telewizyjnego serialu. Dowiecie się z niej dlaczego Spychacz uwiązł w tunelu strachów, jak Bob uczył się kowbojskiego tańca, kto wygrał wyścig z jajkiem na łyżce i wiele, wiele innych ciekawych opowieści. Bardzo dużo do czytania, a do tego wiele do oglądania. Zawiera streszczenia wielu odcinków bajki.

Niestety widzę że obecnie może być problem z dostępnością tej książki, ale może nakład zostanie wznowiony, lub uda się Wam gdzieś ją „upolować” – nawet z drugiej ręki – zdecydowanie warto.

img_2548

img_2549

img_2554

img_2553

img_2552

img_2551

img_2550

 

**********

14. ” Za kierownicą! Po ścieżkach, drogach, i autostradach”

Wydawnictwo: Bajka

Oprawa: całokartonowa – rozkładana

Ilość stron: 12

Wiek: od 3 lat

Kolejna już pozycja do której moi chłopcy zaglądają niemalże codziennie.  Świetnie stworzona, rozkładana książka, która może posłużyć za trasę dla resoraków 😉 Przez las biegnie wąska ścieżka, którą wydeptały przeróżne zwierzęta, a czasami można na niej spotkać także grzybiarzy i leśników. Następnie dróżka ta zamienia się w leśny dukt, po której może jechać traktor z drewnem do tartaku, a także świetnie nada się na ścieżkę rowerową. Dalej szosa prowadzi do wsi, potem jest droga ekspresowa do miasta, które jest pełne przeróżnych pojazdów. Z miasta wyruszamy na autostradę, po której można już pędzić z większą prędkością. To wszystko tak w wielkim skrócie 🙂 Jedna strona książki to świetna wycieczka przez różne rodzaje dróg, druga zaś objaśnia wszystkie pojazdy i znaki drogowe w niej występujące. Bardzo wesoła, kolorowa, edukacyjna i mądra książka.

img_2611

img_2613

img_2612

img_2614

img_2615

img_2616

 

**********

15. „Straż pożarna”

Wydawnictwo: Multico

Oprawa: twarda

Ilość stron: 32

Wiek: od 6 lat

To swoiste kompendium wiedzy, w którym znajdziecie wiele ciekawostek, jak np. gdzie odnotowano pierwszy w historii pożar, jak dawniej wyglądały wozy strażackie, oraz z czego były wykonane hełmy, jak dużym krokiem było wynalezienie pompy parowej, oraz pojazdu mechanicznego do gaszenia pożarów. Mali czytelnicy dowiedzą się jak długa jest historia straży pożarnej w Polsce i kto jest patronem strażaków, poznają szkoły pożarnicze, oraz podziały na korpusy, jednostki, plutony i zastępy. Nauczą się kiedy i jak wzywać strażaków, zobaczą jak wyglądają stroje do zadań specjalnych, wyposażenie każdego strażaka i taboru samochodowego. Dzieci poznają tajniki akcji ratowniczo-gaśniczych, oraz zobaczą jak bardzo strażacy potrzebni są również do innych zadań (wypadek na drodze, wyciek substancji trujących, awaria wodociągu, zagrożenie wybuchem gazu, zwierzęta w niebezpieczeństwie, szerszenie). Dużo ciekawych informacji znajdziecie także o pożarach lasów, o wieżach przeciwpożarowych, dwupłatowcach gaśniczych, helikopterach. Przeczytacie także o przeglądzie sprzętu, ciągłym doskonaleniu się, nauce, odpoczynku i o tym, że strażak to zawód całodobowy, jak również wiele istotnych informacji o ochronie przeciwpożarowej, drogach ewakuacji, czujnikach dymu, instalacji wodnej, pierwszej pomocy po oparzeniu i co robić gdy wybuchnie pożar. Obejrzycie straże pożarne na całym świecie, a na końcu znajdziecie test do rozwiązania, oraz dyplom do uzupełnienia dla małego strażaka za zdobycie wiedzy o pracy straży pożarnej.

Pełną recenzję tej książki znajdziecie tutaj.

img_2617

img_2622

img_2626

img_2625

img_2624

img_2623

 

**********

16. „Maciek i jego wóz strażacki”

Wydawnictwo: Jedność

Oprawa: twarda z gąbką

Ilość stron: 28

Wiek: od 2 lat

Bardzo ciekawa historyjka dla najmłodszych czytelników o Maćku i jego wozie strażackim. Oboje mają dużo przygód i wkraczają do akcji wtedy, gdy ktoś potrzebuje ich pomocy. Zabawna historyjka pełna zaskakujących perypetii i ciekawych przygód. Do tego strony tej książki wykonane są ze śliskiego materiału, nie do zdarcia dla małych rączek.

W tej serii znajdziecie jeszcze trzy inne tytuły: o furgonetce, radiowozie i traktorze.

img_2618

img_2621

img_2620

img_2619

 

**********

17. ” Zgadnij co to jest. Pojazdy”

Wydawnictwo: Zielona Sowa

Oprawa: całokartonowa z okienkami

Ilość stron: 8

Wiek: od 1 roku

Jest to nieduża książeczka z otwieranymi okienkami dla najmniejszych czytelników. Poznacie dzięki niej mnóstwo ciekawych pojazdów, a przy każdym z nich znajdziecie krótki opis. Na tekturowych stronach znajdziecie także pytania, a pod okienkami ukryte odpowiedzi. Tu także są prawdziwe fotografie pojazdów: woza strażackiego, ciężarówki, rowerów, autobusu, karetki, żaglówki, statku, helikoptera, samolotu, radiowozu, cysterny, lokomotywy, traktora. Są także pytania o liczenie, więc książeczka posłuży na dłużej i będzie świetnym rozwiązaniem dla dzieci uczących się cyferek.

Z tej serii znajdziecie także: kolory, zwierzęta, liczby, pojazdy, pory roku, w lesie.

img_2603

img_2606

img_2605

img_2604

 

**********

18. „Skanuję i poznaję. Jak to działa? „

Wydawnictwo: Olesiejuk

Oprawa: całokartonowa z dołączonym skanerem

Ilość stron: 12

Wiek: od 3 lat

W tej pozycji znajdziecie przeróżne pojazdy w mieście, na budowie, oraz te służące pomocą podczas wypadku drogowego, te znajdujące się na peronie, na lotnisku, w porcie. Dzięki dołączonemu małemu skanerowi dzieci mogą zajrzeć do wnętrza różnych mechanizmów i zobaczyć jak działa radar, lub co znajduje się w kontenerze śmieciarki. Mogą podziwiać światło latarni morskiej, żurawie portowe podnoszące kontenery, zobaczyć jak prześwietla się bagaż na lotnisku, oraz jak działają radary kontrolerów ruchu lotniczego, czy jak z pomocą lewarka można unieść auto. Łącznie to 25 animacji w 3D. Dzieci lubią odkrywać świat przy pomocy takich książek. Barwne ilustracje i krótkie informacje sprawią również, że książka może posłużyć już młodszym dzieciom – z pomocą rodziców oczywiście. U nas część o ludzkim ciele stała się wielkim hitem, więc z chęcią dokupiliśmy tę o pojazdach i był to dobry wybór.

img_2555

img_2559

img_2558

img_2557

img_2556

 

 

Jeżeli dobrnęliście do końca wpisu to gratuluję wytrwałości 🙂  Jeżeli zaś posiadacie w swoich zbiorach ciekawe i interesujące książki o pojazdach, które nie znalazły się na naszej liście ulubionych to napiszcie. Chętnie uzupełnimy jeszcze biblioteczkę o ciekawe tytuły.

 

 

 

 

 

9 thoughts on “Najlepsze książki o pojazdach – od niemowlaka do uczniaka – 18 tytułów.

 • 13/12/2016 at 10:17
  Permalink

  Powiem szczerze, że bardzo fajne zestawienie 🙂 i te książeczki bardzo są dobre na kreatywność naszego dziecka

  Reply
  • 13/12/2016 at 12:20
   Permalink

   Dziękuję bardzo 🙂 U nas sprawdziły się świetnie dlatego polecamy je z całego serca.

   Reply
 • 21/03/2017 at 19:38
  Permalink

  Temat co prawda jeszcze mnie nie dotyczy 😀 ale takie książeczki to także świetny prezent dla takiego malucha 🙂

  Reply
 • Pingback: „Auta, maszyny, pojazdy i wszystko do jazdy” Richard Scarry Wydawnictwo BABARYBA – wNaszejBajce.pl

 • 11/06/2017 at 07:12
  Permalink

  Tyle wspaniałych książek, aż żałuje, że moje dzieci już z nich wyrosły, wyobrażam sobie, jak bardzo chętnie by po nie sięgały, zwłaszcza córcia byłaby zachwycona przygodami z pojazdami. 🙂 Mega zestawienie tematyczne książeczek przygotowałaś. 🙂
  Bookendorfina

  Reply
 • 16/04/2018 at 17:52
  Permalink

  Witam.
  Mój 6-letni bratanek interesuje się pociągami. Czy książka z okienkami „Pociągi” może być dla niego zbyt dziecinna?

  Reply
  • 16/04/2018 at 19:42
   Permalink

   Dzień dobry. Zdecydowanie będzie to ciekawa pozycja dla sześcioletniego chłopca. Mój starszy synek ma 8 lat i sam chętnie sięga po tę książkę. Zawiera ona wiele ciekawostek i łatwo przyswajalnej wiedzy. Bardzo polecam.

   Reply
 • 14/02/2019 at 12:41
  Permalink

  Szukam czegoś na urodziny dla mojego trzylatka, uwielbia pociągi i ciągle gada, że będzie maszynistą pendolino :-). Zainspirowałaś mnie i już odwiedziłam księgarnię. U nas królują trzy książki. Z tej listy Najciekawsze pojazdy i Lokomotywa. Zdecydowaną faworytką jest jednak książka Pociągi z kierownicą i przyciskami wydającymi dźwięki, poza tym cała seria mały chłopiec o pojazdach.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.