Na dworze. Przewodnik dla odkrywców przyrody – Wydawnictwo DWIE SIOSTRY

Przyroda fascynuje nas od zawsze. To w niej znajdujemy spokój i odprężenie, to ona jest dla nas lekcją pokory i szacunku. Każdą wolną chwilę spędzamy na łonie natury, odkrywając jej uroki i wiele się od niej ucząc. Oczywiście sięgamy także po wartościowe i pięknie wydane publikacje w tym temacie. Dziś jedną taką literacką „perełką” chciałabym się podzielić z Wami. Tej książki nie powinno zabraknąć w żadnej biblioteczce młodego czytelnika. To wspaniałe kompendium zawiera ogrom wiedzy w pigułce i jest niezwykle ciekawie oraz przystępnie napisane.

 

 

„Na dworze. Przewodnik dla odkrywców przyrody” z wydawnictwa Dwie Siostry to pozycja którą przygotowały Maria Ana Peixe Dias oraz Inês Teixeira do Rosário. Za ilustracje odpowiada Bernardo P. Carvalho, przekładu z języka portugalskiego dokonał Tomasz Pindel, zaś za adaptację odpowiada Mikołaj Golachowski.

Książka wydana została w twardej, eleganckiej oprawie i zawiera aż 368 stron faktów i niespodzianek ze świata przyrody. Myślę że idealnie sprawdzi się dla czytelników powyżej 6 roku życia, ale zachwyci także starszych, bo to rodzaj lektury która zdecydowanie nie ma górnej granicy wieku. Nawet my – dorośli będziemy czerpać z niej wiele. Zdecydowanie polecam ją do wspólnej, rodzinnej lektury.

Przewodnik jest przejrzyście napisany, bowiem zaczynamy od początku, czyli od starożytnych Egipcjan, którzy wielkimi i pięknymi słowami zwracali się do rzeki Nil. Karta po karcie zagłębiamy się w tajemnice natury, bo im więcej będziemy o niej wiedzieć, tym lepiej nauczymy się chronić jej piękno i bogactwo. Najmłodsi czytelnicy dowiedzą się, że wyjście na dwór odpręża i jest okazją do dobrej zabawy, a co ważne – zapewnia nam większy luz, stajemy się wówczas uważniejsi i bardziej pewni siebie. W trudnych, zabieganych chwilach gdy jesteśmy zmęczeni, niespokojni czy zdenerwowani to wyjście na świeże powietrze sprawia że możemy poczuć się lepiej. Korzystajmy z dobrodziejstw natury, którą mamy często na wyciągniecie ręki.

Autorzy udowadniają że mieszkając w centrum największego miasta także mamy kontakt z naturą, dlatego koniecznie sięgnijcie w głąb tej lektury i dowiedzcie się jak z niej korzystać.

 

 

Mimo że książka została napisana w Portugalii to znajdziecie w niej wiele gatunków i ciekawych środowisk które występują w naszym kraju, gdyż polski wydawca zadbał by autorzy przygotowali wiele nowych ilustracji specjalnie dla polskich czytelników. Dzięki temu będziecie mieć okazję poznawać przyrodę nie tylko Europy, ale i Polski!

Dzięki lekturze przemierzycie ogrody, puszcze, lasy, mokradła, góry, pagórki, morze i wybrzeże, rzeki, rozlewiska, jeziora, pola uprawne, pastwiska i miasta. Dzieci poznają kilka ważnych zasad o tym jak unikać niebezpiecznych sytuacji na danych terenach, zobaczą co należy zabrać ze sobą wybierając się na eskapadę i będą mogły tropić ślady przeróżnych zwierząt. Oswoją się z owadami i robakami, poznają liczne gatunki płazów, dowiedzą się także wielu niesamowitych faktów o drzewach i ich wyjątkowych korzeniach. Nauczą się rozpoznawać gatunki drzew i dowiedzą się dlaczego ptaki zakładają na nich gniazda. Kolejnym działem są ptaki właśnie i liczne fakty, które odróżniają je od innych zwierząt. Tutaj poznamy nie tylko ich budowę, ale dowiemy się dlaczego są one praktycznie wszędzie i czemu kury nie latają, skoro także są ptakami.

Liczny dział obejmują gady, a zaraz po nich wskakujemy na łąkę pełną kwiatów, by później poznać niezwykły świat ssaków. Autorzy nie pominęli tu również podróży do wnętrza Ziemi, dlatego znajdziecie tu ciekawostki o kamieniach, głazach, skałach, a nawet o wartych odwiedzenia miejscach w Polsce (Szczeliniec Wielki, Pieniński Przełom Dunajca, Kopalnia Soli Wieliczka, Ojcowski Park Narodowy, Jaskinia Raj i muzea geologiczne).

W książce nie mogło zabraknąć szczególnego dla nas miejsca – plaży. O morzu i wodach przybrzeżnych dowiedzieliśmy się wielu interesujących faktów, między innymi jak tworzą się fale, skąd biorą się pływy, czym różni się Bałtyk od innych mórz, czy co znajduje się za horyzontem. Poznacie zwierzęta żyjące w morzu, a następnie zanurzycie się w gwiazdach i w kosmosie. Na koniec dowiecie się że warto spacerować w deszczu, poznacie rodzaje chmur, kolory tęczy i dowiecie się czym jest wiatr.

Pod koniec możecie zajrzeć do słowniczka z ciekawymi pojęciami i do kalendarium z kilkoma ważnymi datami. Znajdziecie także spis wybranych instytucji i organizacji, które zajmują się badaniami i ochroną przyrody w naszym kraju.

 

koszyk

Książka zdobyła wiele nagród, w tym prestiżową BolognaRagazzi Award 2015.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Z całego serca polecamy Wam lekturę tej książki. Nie jest to pozycja na raz, będziecie do niej często powracać. Wspaniale sprawdzi się zarówno na wakacyjny czas, jak i na długie jesiennie wieczory. Przyroda jest wielkim darem, o który musimy się troszczyć, który musimy zrozumieć, dlatego warto pokazywać dzieciom jak mądrze z niej czerpać. Dzięki tak wartościowej i pięknie wydanej publikacji mamy szansę zaszczepić w dzieciach miłość do natury i pokazywać ją przez różne pryzmaty. Warto o to zadbać, warto przeczytać tę książkę.

 

 

Znalezione obrazy dla zapytania dwie siostry logo

4 thoughts on “Na dworze. Przewodnik dla odkrywców przyrody – Wydawnictwo DWIE SIOSTRY

Dodaj komentarz