Lalani z dalekich mórz – Wydawnictwo LITERACKIE

Niedawno w naszej biblioteczce zagościła magiczna, pełna uroku powieść bestsellerowej autorki, nagrodzonej Medalem Johna Newbery’ego.

„Lalani z dalekich mórz” zabierze Was w niezwykłą podróż! Nas urzekła od pierwszych stron, a swoje wrażenia z lektury opisuje dziś moja córka, Michasia. Zapraszam do lektury.

koszyk

„Lalani z dalekich mórz” to opowieść, którą trudno mi zapomnieć i do której często powracam myślami. Jest to książka nie tylko o odwadze ukrytej w małym ciele, jednak także o potężnej mocy przyjaźni oraz podziwianej przeze mnie wytrwałości. Lalani pokazuje czytelnikowi, że wcale nie trzeba urodzić się idealnym bohaterem, bowiem w ciągu życia można się nim stać. Do wyzwań potrzeba wielkiej siły ukrytej wewnątrz nas. Lalani miała nie tylko ją. Miała marzenia, chorą mamę i nadzieję na lepsze życie.

Dziewczynka mieszka na wyspie, nad którą stoi przerażająca góra Kahna. To właśnie z nią związane są najbardziej złowrogie legendy, a najokropniejsze potwory mają swoje leża na jej ziemi. Mimo tego, że rosną tam bujne rośliny, na górę nie wolno wchodzić, gdyż rzadko wraca się stamtąd żywym. Jednak dręcząca mieszkańców wioski susza sprowadza same nieszczęścia: liczne choroby, głodne zwierzęta i mało plonów nie zwiastują świetlanej przyszłości. Powodem do smutku jest także brak odzewu marynarzy, którzy wyruszyli na poszukiwanie wyspy Isa – miejsca, gdzie wszystko jest łatwiejsze, a natura jest bogata w niezwykłe rośliny i zwierzęta. Jednak dotąd nikt z tej trudnej wyprawy nie powrócił, więc Lalani musi tkwić w wiosce, gdzie kolejnym ogromnym problemem jest okrutny wódz. Jak widać bohaterka nie ma pięknego życia, usłanego różami. Trudną codzienność w wiosce i coraz większą suszę przerywa… ucieczka ukochanego zwierzaka z zagrody. Niby taka błahostka, ale zmienia dalsze życie Lalani bezpowrotnie. Mityczne stworzenia, niezgłębione tajemnice, starodawna magia… a do tego rewelacyjne zakończenie! Trzeba także koniecznie wspomnieć, że jeśli jesteście (podobnie jak Lalani) miłośnikami legend oraz baśniowych stworów, to znajdziecie tu dla siebie kilka zapierających dech w piersiach historii! Autorkę ograniczała tylko wyobraźnia, a o niezwykłych miejscach, postaciach czy stworach zapewne nigdy Wam się nie śniło!

Książka jest niezwykła i trudno natknąć się na podobne. Charakteryzuje się tym, że już na samym początku zagłębia nas w problemy, jakie ma Lalani i mieszkańcy wioski. Już od pierwszych stron trzyma czytelnika w napięciu, a jej lektura potrafi wywoływać wiele różnych emocji, poczynając od smutku, niepokoju, aż po radość. Książka potrafi oczarować czytelnika fabułą, a wplecione między rozdziały krótkie legendy opowiadają nam trochę więcej o napotkanych stworach. Niezależnie od wieku czytelnika, jest ona idealną lekturą na wspólne czytanie. Fantastyczna przygoda inspirowana filipińskim folklorem przekazuje również czytelnikowi sztukę naprawiania swoich błędów oraz podejmowania właściwych decyzji. Nie można także zapomnieć o wzbogacających książkę cudownych ilustracji o baśniowym klimacie. Narysowane stwory zapierają dech w piersiach! „Lalani z dalekich wzgórz” to także wzruszająca historia, pokazuje iż życie pełne jest niesprawiedliwości. Książka Erin Entrada Kelly porusza ważne tematy i zachęca do refleksji. Polecam zwłaszcza dla osób, które kochają magię bajek i chcą przeżyć niezwykłą przygodę. Wystarczy że sięgniecie po tę książkę, a wspólnie z Lalani będziecie mogli wybrać się w podróż po Sanlagicie!

Michalina, lat 13

„Lalani z dalekich mórz”

Tekst: Erin Entrada Kelly

Ilustracje: Lian Cho

Przekład: Maria Jaszczurowska

Oprawa: twarda

Ilość stron: 376

Dla dzieci: 9+

Wydawnictwo LITERACKIE

2 thoughts on “Lalani z dalekich mórz – Wydawnictwo LITERACKIE

Dodaj komentarz