LABIRYNTY „Ciało człowieka” i „Podziemny świat” Wydawnictwo Wilga

Dzisiaj zapraszam Was do dwóch świetnych książek skierowanych do dzieci w wieku od 6 lat. Wydawnictwo Wilga stworzyło to co mali czytelnicy lubią najbardziej, czyli książki o ciekawostkach, a do tego jeszcze w formie zagadkowych labiryntów. Bardzo pomysłowo napisane i pięknie zilustrowane tytuły „Podziemny świat. Labirynty” i „Ciało człowieka. Labirynty” to pozycje w dużych formatach i miękkich oprawach, zawierające po 24 strony każda.

 

W podziemnym świecie najmłodsi poznają tajemnice ogrodu. Miło jest obserwować kwitnące kwiaty i  wzrastające warzywa, ale jeszcze więcej dzieje się w głębinach ziemi. Są dżdżownice, będące wielkim przysmakiem przeróżnych zwierząt, są krecie mieszkania i korzenie, które spełniają bardzo ważną rolę dla roślin. Tuż za ogrodem zaglądamy do głębin jeziora, w którym poznamy gatunki ryb, mięczaków, skorupiaków. Dowiemy się gdzie znajdują się największe ilości tych zbiorników wodnych, jakie sporty można na nich uprawiać i które z nich zamieszkuje potwór. Ulubionym rozdziałem moich dzieci jest podróż do wnętrza ziemi. Do wulkanów mogliby powracać non stop. Kiedy powstały, ile ich jest i co z nich się wydobywa? Zajrzyjcie koniecznie i zobaczcie te piękne zakręcone labirynty. Następnie trafiamy na mikrokosmos mrówek. Długie korytarze, podziały na role i obowiązki, ilość tych stworzeń jaka może żyć w mrowisku i długość ich życia – o tym świetnie zorganizowanym świecie także dowiecie się z kart tej książki. Pod piaskami pustyni to kolejne zawiłe labirynty. W tym niezwykle trudnym do życia miejscu równie dużo się dzieje. Będzie o żmijach i ich jadach, dromaderach, fenkach i kaktusach. Z upalnej pustyni wskazujemy pod lód. A żyje w nim aż 400 gatunków roślin i zwierząt! Jeśli lubicie ciekawostki o Inuitach, oceanach, rekinach, niedźwiedziach polarnych, górach lodowych i statkach to koniecznie zajrzyjcie. Jeżeli zmarzliście to wybierzcie bardziej umiarkowany, leśny klimat, a zobaczycie jak zmienia się on pod wpływem jesieni. Dzieci z zapałem będą poznawały mieszkańców ściółki, oraz miejsca w jakich chronią się dzikie zwierzęta. Kolejny przystanek to las równikowy, pełen bioróżnorodności. W tym najbardziej złożonym ekosystemie na Ziemi bardzo zagrożonym przez liczną wycinkę co rusz odkrywane są nowe gatunki roślin i zwierząt. Jaskinie i kryjące się w nich cuda, podziemne rzeki, stalaktyty i stalagmity to kolejny krok w labiryntowej lekturze. W ziemi może kryć się także ogrom bogactw. Czego szukano w czasach prehistorycznych a czego poszukuje się dziś? O tym również jest tu mowa. Najmłodsi zobaczą nawet jak wygląda droga, którą przebywają ścieki! A trasa sieci kanalizacyjnej to nawet kilka tysięcy kilometrów w jednym mieści, więc napotkać tu można sporo organizmów. Bajecznie kolorowa Wielka Rafa Koralowa to ósmy cud świata o którym koniecznie warto wspomnieć. 1500 gatunków ryb, 400 gatunków koralowców i 6 gatunków żółwi robi wrażenie. Zdecydowanie to moje ulubione labirynty. Ostatnim jest podróż w czasie i odkrywane podczas wykopalisk szczątki. Nie lada gratka dla każdego miłośnika paleontologii. Pod koniec tego tytułu znajdziecie rozwiązania, w których zobaczycie najkrótsze drogi, którymi możecie wydostać się z każdego labiryntu.

 

 

 

 

 

 

 

W tytule mówiącym o ciele człowieka dzieje się równie dużo. Dzieci znajdą tu aż 17 fantastycznych labiryntów i krótkie informacje dzięki którym poznają swoje ciało. Przygodę zaczynamy od poznania osobistego ochroniarza, czyli skóry: przekroju, receptorach, liniach papilarnych. Następnie przechodzimy do gry w kości, czyli dowiemy się wszystkiego co istotne o szkielecie człowieka. Kolejnym są mięśnie i ich porażająca liczba – aż 639! Wszystkiego o oddechu i płucach dowiemy się z kolejnego labiryntu, zaś o transporcie żywności i kupie śmieci jeszcze z następnego. Zdecydowanym faworytem jest u nas obieg krwi, który świetnie obrazuje dzieciom to zagadnienie. Będzie tu także nieco mniej przyjemniej, a to za sprawą drobnoustrojów, które czają się na każdym kroku. Ich walka z krwinkami białymi jest naprawdę wielką bitwą nie na żarty! Dobrze że mamy takich wiernych obrońców. Ponadto znajdziecie tematy mówiące o wodzie w ciele i jej walorach niezbędnych do życia, zmysłach słuchu, wzroku, węchu, smaku i dotyku. Świetnie przedstawiony jest tu również układ nerwowy, oraz rozdział o nowym życiu, z którego czytelnicy poznają drogę od zapłodnienia do narodzin. Etapy życia to dróżka pokazująca jak zmienia się człowiek z wiekiem, zaś ścieżka zdrowia pokazuje jak ważne jest prawidłowe dbanie o siebie, czyli w zdrowym ciele zdrowy duch! Oczywiście pod koniec znajdziecie również rozwiązania, w których odkryjecie najkrótszą drogę do każdego z labiryntów.

 

 

 

 

 

 

Świetna zabawa dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, a przy okazji sposób na przekazanie ważnej wiedzy, która podana w tak nietypowy sposób przyswaja się szybko i przede wszystkim przyjemnie. Wystarczy zaopatrzyć się w ołówek i już można zacząć magiczną podróż po podziemnym świecie, lub ludzkim ciele. Wartościowe propozycje na prezent, oraz bardzo atrakcyjna cena sprawiają że warto mieć te książeczki w domowej biblioteczce.

Polecamy!

 

 

 

 

 

6 thoughts on “LABIRYNTY „Ciało człowieka” i „Podziemny świat” Wydawnictwo Wilga

Dodaj komentarz