Kropka z Błędem – Wydawnictwo DWIE SIOSTRY

Ależ my lubimy takie historie! Niebanalne, zabawne, wartościowe, świetnie zmalowane i pomysłowo wydane. „Kropka z Błędem” urzekła nas od okładki po ostatnią stronę. Przeczytaliśmy ją wiele, wiele razy bo moje dzieci już tak mają – jak książka zawładnie ich sercami to wracamy do niej bardzo często. Tak też jest z główną bohaterką – komiczną, odważną, uroczą Kropką. Ale po kolei.

Autorką książki jest Anna Taraska – polonistka, fotografka, redaktorka i tłumaczka literatury niemieckojęzycznej. Owa pozycja jest jej niezwykle udanym debiutem literackim. Ilustracje zaś przygotowała doskonale znana nam z wielu pięknych pozycji dla najmłodszych – Daria Solak. Nie sposób odwrócić od nich oczu, są oryginalne, zabawne, w spokojnej, stonowanej kolorystyce.

Książka wydana jest w twardej oprawie, na grubszym, matowym papierze i liczy 96 stron. Skierowana jest do dzieci od około 6 lat. Zdecydowanie bez górnej granicy wieku, bowiem my bawimy się przy niej doskonale, a moja 11 – letnia córka pochłonęła ją w pierwszej kolejności.

 

 

Kropka mieszka w zeszycie w trzy linie, na razie –  bo gdy dorośnie rodzice przeniosą ją do zeszytu w jedną linię albo w kratkę. W ogóle to tata marzy o gładkich stronach, ale mama nie chce nawet słyszeć o takim pustkowiu, jakże daleko mieliby do pierwszej lepszej linii… Główna, tytułowa bohaterka jest czarna, ma okrągły brzuszek, nosi dwa warkocze, a jej twarz wypełniają piegi. Gdy dorośnie pragnie zostać kropką nad „i” ale póki co korzysta z dzieciństwa i zwisa do góry nogami, robi fikołki, rysuje. Kreska, czyli starsza siostra Kropki jest już prawie dorosła, więc stoi przed wyborem zawodu, jaki będzie wykonywała. Kropkę zaś czeka nowy rozdział w życiu, bowiem po wakacjach pójdzie do szkoły. Dziadek już zdążył ją uprzedzić że skończy się nicnierobienie, a zaczną poważne obowiązki i nauka. W wolnych chwilach które ma nasza bohaterka pod dostatkiem czas spędza z Błędem, który swego czasu przyplątał się na ich stronę. Smutne czarne oczy i mały ogonek zawładnęły rodziną i ta przygarnęła go do siebie. Odtąd stał się najlepszym przyjacielem Kropki. Biegał za nią, szczerzył zęby na „rz” i „ó”, obgryzał marginesy i przysparzał czasem troszkę kłopotów, ale Kropka nie wyobrażała już sobie bez niego życia. Do czasu… Pewnego dnia Błąd zniknął! Na nic zdało się przetrząsanie wyrazów, zaglądanie w każdy nawias, pytanie pytajników, proszenie o pomoc innych kropek i przecinków. Ślad po nim zaginął! Wielkie czarne łzy kapały z oczu Kropki na papier… Wszak życie bez przyjaciele nie będzie takie samo. Nie poddając się rozpaczy Kropka rusza przed siebie i cała historia nabiera ogromnych emocji.

Jak tytułowa bohaterka poradzi sobie w nowych miejscach? Co będzie skrywał zeszyt wzorowej uczennicy? Kropkę czeka prawdziwa lekcja życia, podczas której dowie się kim jest korektor, Data, Cudzysłów, Wektor, spotka masę warczących na nią błędów, pytajniki i starszego pana Iksa. Reszty Wam nie zdradzę, a do odkrycia czeka jeszcze bardzo dużo dowcipnych opowieści o znakach przestankowych. Odkryjcie je wspólnie i koniecznie dowiedzcie się jak zakończy się ta historia. Czy Kropka odnajdzie przyjaciela? Czy jej upór, odwaga i troska zostaną docenione?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

koszyk

Ciepła, zabawna, skrywająca niezwykłych bohaterów opowieść z pewnością zawładnie i Waszymi sercami. Jakże nudna byłaby ortografia bez tych wszystkich zabawnych przygód. Dzięki tej lekturze dzieci nie tylko poznają wzruszającą historię o sile przyjaźni, ale odkryją także troszkę zasad obowiązujących w naszej pisowni i spojrzą na znaki przestankowe w zupełnie innym świetle. Oswoją się z nimi, zaprzyjaźnią, zobaczą że wcale nie są takie trudne i skomplikowane. Myślę że to książka idealna dla dzieci które zaczynają przygodę ze szkołą jak i dla tych które kochają niebanalne, pełne humoru książki. Czcionka jest duża i przejrzysta, więc mali czytelnicy świetnie sobie dadzą z nią radę. Polecamy!

 

 

Znalezione obrazy dla zapytania logo dwie siostry