„Kosmiczne dziewczyny” – Wydawnictwo KOBIECE
Dziewczyny mają moc! Płeć piękna potrafi znieść wiele i pogodzić mnóstwo tematów. Matka natura dała kobietom pewne „nadprzyrodzone moce”, dzięki którym potrafimy wiele zdziałać. Przeczytałam dotąd kilka książek o silnych, odważnych i dzielnych paniach, damach, zwykłych dziewczynach, ale po lekturze tej książki miałam prawdziwe dreszcze emocji. To wprost niewyobrażalne, jak pasja i miłość do nauki, odkrywania i ciekawości potrafi zdziałać cuda.
Nakładem wydawnictwa Kobiecego ukazała się książka autorstwa Libby Jackson, o wymownym tytule – „Kosmiczne dziewczyny” która zachwyca od okładki aż po ostatnią stronę. To piękne wydanie będzie z pewnością jedną z ważnych perełek w naszej biblioteczce. Twarda oprawa, barwne ilustracje i ponad 140 stron historii niezwykłych kobiet. Rarytas.
50 historii niezwykłych kobiet, które przyczyniły się do podboju kosmosu – od małych kroków, po gigantyczne skoki! Zbiór biografii kobiet, które odegrały fundamentalną rolę w historii badań kosmosu. Zacznijmy od samej autorki, bo to również niezwykła osobowość i ogromna pasjonatka. Libby Jackson w wieku 17 lat złożyła podanie o pracę w NASA, a kilka tygodni później siedziała w Mission Control w Houston. Jest jedną z największych brytyjskich ekspertek w dziedzinie kosmologii i kierowniczką programu kosmicznego brytyjskiej agencji kosmicznej UKSA.
Książkę zilustrowali studenci London College of Communication, dlatego każdy obraz różni się stylem i charakterem. To kolejny powód, by nazwać tę pozycję kosmiczną.
Lektura jest niezwykle przejrzyście napisana. Rozdziały podzielone są tematycznie i znajdziemy tu dzieje eksploracji kosmosu, przedpole podróży kosmicznych, zaranie ery kosmicznej, stacje i promy kosmiczne, życie i działalność w kosmosie, a nawet przyszłość podbojów kosmicznych. Ponadto pod koniec publikacji mamy okazję zerknąć w galerię ilustratorów, dowiedzieć się więcej o autorce, a nawet sporządzić plan własnej misji!
Zaczynając od francuskiej matematyczki i fizyczki – Emilie Du Chatelet, która musiała przebierać się za mężczyznę, by brać udział w spotkaniach naukowców, przez pierwszą kobietę w stratosferze – Jeannette Piccard, po Anitę Senguptę, która do dziś nie przepuszcza żadnej okazji i konsekwentnie wykorzystuje swoje umiejętności analityczne do przesuwania granic penetracji kosmosu, poznamy pięć setek zwykłych – niezwykłych kobiet. Choć każda jest indywidualnością i zasłużyła się w innej dziedzinie to zapewne wszystkie osobowości mają jeden wspólny mianownik – siłę, upór w dążeniu do celu, pasję i motywację.
Wyjątkowa lektura, obok której nie można przejść obojętnie. Ta pozycja uświadamia, że kobiety na całym świecie wciąż przesuwają granice, do których dociera ludzkość, udowadniając, że inteligencja nie ma płci. Warto przeczytać ją z dziećmi, bo z pewnością i dorosłym otworzy oczy na kosmiczne podboje. Zdecydowanie nie jest to książka tylko dla dziewczyn! Jak najbardziej sprezentujcie ją swym synom. Koniecznie. Bardzo polecamy!