„Jedyny i Niepowtarzalny Ivan” – Katherine Applegate

Dziś zapraszam Was serdecznie do lektury książki niezwykłej…

Wzruszającej, przejmującej, rozczulającej, zabawnej, a czasami wywołującej łzy smutku…

 

„Jedyny i Niepowtarzalny Ivan” to genialna powieść Katherine Applegate, z Wydawnictwa CzyTam. Jest w miękkiej oprawie ze skrzydełkami i wytłaczaną okładką, ma czarno białe ilustracje i zawiera 320 stron. Skierowana jest dla dzieci w wieku od 8 lat, choć ja czytałam ją także synkowi 7 -letniemu i podobnie jak ja i jego starsza siostra był nią ogromnie zachwycony. Trudno było nam się od niej oderwać i mimo tego, że jest dość obszerna to przeczytanie całości zajęło nam zaledwie 3 wieczory.

 

img_0376

 

Ivan – główny bohater tej przecudownej książki jest gorylem i choć jego życie nie jest usłane różami to i tak bije z niego samo dobro. Powieść ta zainspirowana została prawdziwą historią goryla, który przez 27 lat mieszkał w malutkiej klatce na terenie centrum handlowego. Mamy tu do czynienia z niewielkim cyrkiem, w którym główną rolę odgrywa jego właściciel – Mack- jako klaun, słonica Stella, oraz pies Snickers. 365 dni w roku, trzy razy dziennie odbywają się tu pokazy cyrkowe. Ivan został wyrwany ze swojego naturalnego środowiska jako małe gorylątko, dorastał wśród ludzi i tak też był traktowany, dopóki nie urósł i nie stał się uciążliwy. Wtedy też zamknięty został w klatce i stał się jedną z  atrakcji centrum handlowego. Cudowny jest tu fakt, że Katherine Applegate, która jest popularną i często nagradzaną autorką książek dla dzieci oddała w tej powieści głos Ivanowi. To on opowiedział tę książkę, to on opowiedział o swoich uczuciach, przeżyciach, doznaniach. To on pokazał, że zwierzęta nie są przedmiotami i że ich poniżanie, obrażanie i złe traktowanie nie może być tolerowane.

W tej książce ukazane są dwa typy ludzi: złych i dobrych. Pokazane jest, że dla niektórych nie liczy się szacunek, czy uczucia, a jedynie zyski. Na szczęście są tu pozytywni bohaterowie,  jak Julia i George, dzięki którym wiara w człowieka powraca. Jest to książka, która mówi, że „nigdy nie jest za późno na to, by stać się tym, kim mogłeś się stać”. Mali czytelnicy oprócz zrozumienia ważności szacunku do zwierząt, zobaczą  jak bardzo w życiu liczy się odwaga, talent, upór i że można osiągnąć sukces mimo samotności i niełatwemu życiu…

W pewnym momencie opowiadania do grona tego maleńkiego cyrku dołącza słonica Ruby, a wtedy Ivan zaczyna postrzegać miejsce swego zamieszkania w zupełnie innym świetle. Postanawia zrobić wszystko, aby małą słoniczkę uratować przed tym ciężkim losem. Czy plan się powiedzie? Jaki żywot spotka Ivana i Ruby? Przekonajcie się sami, sięgnijcie p0 tę piękną książkę!

 

fullsizerender

 

i

 

img_0351

 

i3

 

 

Powieść otrzymała masę nagród i nominacji, stała się również numerem 1 na liście bestsellerów New York Times’a, czemu się wcale nie dziwię bo jest naprawdę genialna. Polecam ją serdecznie nie tylko dzieciom, ale całym rodzinom. Zapewne uwrażliwi wiele osób i uczuli ich na problem traktowania zwierząt. Jestem pewna, że na długo zostanie w Waszych pamięciach. Nas oczarowała i zachwyciła ogromnie, dlatego uważam, że jest to niezbędna pozycja w biblioteczce każdego czytelnika. Moja 8 – letnia córka rozpoczęła tą właśnie książką prowadzenie swojego dzienniczka przeczytanych książek, w którym wpisuje ulubione tytuły, autora, ilustratora, komponuje ilustracje i tworzy własną recenzje.

 

i4

Tę i wiele innych ciekawych książek znajdziecie w Wydawnictwie CzyTam.

Polecam 🙂

 

2 thoughts on “„Jedyny i Niepowtarzalny Ivan” – Katherine Applegate

Dodaj komentarz