Jak naukowcy mierzą świat – Wydawnictwo WILGA

Bardzo lubimy czytać z naszymi pociechami książki popularnonaukowe. Zarówno ja, jak i mój mąż staramy się odkrywać przed dziećmi świat w ciekawy, przystępny sposób. Młodzi ludzie są bardzo dociekliwi, dlatego warto dobrze wykorzystać tę fascynację i cierpliwie odpowiadać. Czasami jednak brakuje nam wiedzy, czy sposobów na proste wyjaśnienie pewnych zagadnień i wówczas warto posiłkować się wartościowymi książkami, szczególnie takimi, które można czytać całą rodziną!

„Jak naukowcy mierzą świat” to lektura idealna zarówno dla 9 – latka, jak i dorosłego. Książka przenosi nas w fascynujący świat nauki, pomiarów, a nawet eksperymentów. Skomplikowane na pozór zagadnienia objaśnia w bardzo przyjazny, ciekawy sposób. Autorem książki jest Darek Aksamit – tata, nauczyciel, naukowiec, fizyk z Politechniki Warszawskiej, a przede wszystkim entuzjasta, który zachował w sercu dziecięcą ciekawość świata. Zapewne ten właśnie fakt sprawił, że książkę czyta się jednym tchem!

koszyk

Autor włożył ogrom pracy, by przygotować tak cenne kompendium wiedzy! Na ponad 300 stronach książki odkryjecie ważne chwile w nauce, które miały wpływ na tworzenie wiedzy i ustalanie faktów. Tym fundamentem jest właśnie mierzenie. W szkolnych podręcznikach mamy podane gotowe skutki działań, wyniki, rozwiązania, ale skąd to wszystko się wzięło?

Ta książka będzie pierwszym podręcznikiem do nauki zdobywania precyzyjnej wiedzy o świecie. Zawarte na jej kartach przykłady możecie z powodzeniem sprawdzać w praktyce, samodzielnie mierząc i badać świat. Czyż to nie jest fascynujące i ciekawe? W tak aktywny, autentyczny, żywy sposób nauka staje się samą przyjemnością, a nie nudnym obowiązkiem!

Czym jest spójność pomiarowa i fale grawitacyjne? Jak działa dalmierz optyczny, czy GPS? Jakie były pierwsze osiągnięcia starożytnej nauki? Czym są fale dźwiękowe i elektromagnetyczne? Jak wyglądają pomiary satelitarne? W jaki sposób narodziła się Teoria Wielkiego Wybuchu? Skąd policjant wie kogo ukarać za nadmierną prędkość na drodze? Jak zbudować własny termometr, czy barometr? Czym jest promieniowanie jonizujące? Jak działa rezonans magnetyczny, rentgen, tomografia komputerowa, czy ultrasonograf?

Och, to jedynie garstka zagadnień, które czekają na Was w książce! Każda strona kipi od wiedzy, ciekawostek i pomysłów na rodzinne aktywności. Wspaniała, rodzinna lektura, idealna by delektować się nią długo i powoli. Bardzo polecam!

„Jak naukowcy mierzą świat”

Tekst: Darek Aksamit

Ilustracje: Maciej Maćkowiak

Oprawa: twarda

Ilość stron: 304

Dla dzieci: 9+

Wydawnictwo WILGA

Dodaj komentarz