Gdzie jest moja córka? – Wydawnictwo FORMAT

Wiele razy wspominałam, że jestem ogromną miłośniczką twórczości Iwony Chmielewskiej i bardzo się cieszę, że po raz kolejny mogę się z Wami podzielić wrażeniami z lektury książki tej właśnie autorki.

„Gdzie jest moja córka?” to kolejna delikatna, piękna, wyjątkowa i mądra książka, skierowana nie tylko do dzieci. Iwona Chmielewska latami zbierała szmatki ze sklepów z używaną odzieżą i to właśnie z nich uszyła ilustracje. Poszewki na poduszkę, męskie gatki, spódnice, sukienki, czy firanki znalazły nowe życie i nadały nowego wymiaru!

koszyk

„Gdzie jest moja córka?”

tekst i ilustracje: Iwona Chmielewska

oprawa: twarda

ilość stron: 60

wydawnictwo Format

dla dzieci: 6+

Historia jest oszczędna w słowa, ale bogata w emocje. To opowieść o miłości matki do córki. Kobieta poszukuje swojego dziecka i zanim je odnajdzie na ostatniej stronie my poznajemy dziewczynkę „od podszewki”. Budujemy w swych oczach jej obraz, poznajemy ją, oswajamy się z nią, aż w końcu naszym oczom ukazuje się tytułowa córka, dziewczynka poruszająca się na wózku inwalidzkim.

Ilustracje są bardzo wymowne, bo oto mamy przed oczami pięknie skrojone obrazy, w których widać ściegi, pętelki, podszewki – to czego zazwyczaj nie widać gołym okiem… Tak samo jest z ludźmi, często oceniamy ich pod kątem wyglądu, nie zaglądamy do środka, nie dostrzegamy ich piękna wewnętrznego.

To małe dzieło sztuki, książka wielowymiarowa, wyjątkowa i subtelna. Skłania do refleksji i sprawia, że możemy podjąć z dzieckiem wiele ważnych tematów do rozmów. Bardzo, bardzo polecam. Zachwyca nie tylko obraz i treść, ale także jakość książki. Grubszy, matowy papier i twarda, piękna okładka dodają tej historii dostojności. Nas zauroczyła!

Dodaj komentarz