Czy to puszcza bąki – Wydawnictwo Insignis

Dziś lekka niczym wiatr lektura o gazach 🙂

„Czy to puszcza bąki” to opowieść o zwierzętach i ich wiatrach. Ale nie myślcie, że chodzi tu jedynie o humor i dobrą zabawę. Ta książka nie jest jedynie pełna bąków – znajdziecie w niej dużo wiedzy i przede wszystkim faktów.

koszyk

Z książki dowiecie się czym są gazy, jak powstają i dlaczego niektóre z nich wydają dźwięki.

Przyjrzycie się z bliska kilkunastu zwierzętom i ich bąkom. W puszczaniu wiatrów prym wiodą konie, ale np. ptaki wcale tego nie robią, bo nie mają w jelitach odpowiednich gazów, a ich pożywienie przesuwa się zbyt szybko, by gazy mogły się zgromadzić.

Odżywiający się mięsem gepard ma bardzo cuchnące gazy, a co z pająkami, czy ogromnymi wielorybami? Jesteście ciekawi?

Nas zaskoczył fakt, że larwy sieciarek – małych skrzydlatych owadów zabijają terminy za pomocą swoich bąków! Unosząc odwłok uwalniają substancję paraliżującą i uśmiercają termita, a następnie zjadają jego zwłoki.

Gazowe życie wiodą także kozy, bowiem mając aż cztery żołądki wypełnione bakteriami dają pole do popisu. Bąki puszcza także lew morski, szympans, wąż, czy śledź!

Jeśli ciekawi Was jak wyglądało gazowe życie dinozaurów, czy jak wyglądałoby to w przypadku jednorożców to koniecznie sięgnijcie po tę książkę.

To pozycja dla każdego, kto z humorem i przymrużeniem oka patrzy na świat i chce wiedzieć więcej. Cóż mogę dodać – moje dzieci uwielbiają tę książkę i zawsze poprawia nam ona humor. Polecamy!

„Czy to puszcza bąki”

Tekst: Nick Caruso i Dani Rabaiotti

Przekład: Katarzyna Dudzik

Ilustracje: Alex G. Griffiths

Oprawa: miękka

Ilość stron: 48

Dla dzieci: 5+

Wydawnictwo INSIGNIS

Dodaj komentarz