Cztery psoty na dwa koty – Bożena Czarnota

Mam wrażenie że szukając wartościowych publikacji dla małych czytelników wciąż nie doceniamy wierszy. Zwykle dziecięce biblioteczki wypełniają dzieła znanych, klasycznych twórców i stąd każde dziecko zna „Lokomotywę”, czy „Kaczkę dziwaczkę”, ale i wśród współczesnych twórców możemy znaleźć wartościowe, mądre i pięknie wydane zbiory wierszy. Jednym z nich jest książka autorstwa Bożeny Czarnoty, z urokliwymi akwarelami Barbary Pingot. „Cztery psoty na dwa koty” zachwycą nie tylko najmłodszych!

 

 

Książka jest malownicza, a na jej 111 stronach znajdziemy aż 77 wierszy!

Ciepłe, wpadające w ucho, często z ważnym przesłaniem historie odnoszą się do zwierzęcych bohaterów. Znajdziemy tu historie o balujących nocą kotach, którym przyglądał się księżyc Maurycy, o bocianie, który szuka wiosny, a także o misiu ze wstydliwym problemem obżarstwa, dzięki któremu dzieci poznają różne rodzaje miodów. Mnie najbardziej urzekła opowieść o przyjaźni, gdy tata niedźwiadek tłumaczy synkowi że nie każdy chętny do zabawy kolega będzie prawdziwym przyjacielem. Wiersz ten udowodni dzieciom że w życiu spotkają na swojej drodze nie tylko dobrych, oddanych ludzi, ale i tych którym ufać nie można. Autorka zadbała także o to, by przez pryzmat swej poezji pokazać najmłodszym wartości jakimi warto się w życiu kierować. W opowieści o pchłach zawarła np. frazę mówiącą iż kradzież jest czymś brzydkim i przynosi wstyd, a najlepszym rozwiązaniem jest zawsze grzeczna i uprzejma prośba. Dzieci dowiedzą się także że przy katarze warto spróbować domowych, naturalnych sposobów, a nie uciekać się od razu do medykamentów z apteki. Jest także kwestia ruchu na świeżym powietrzu, którego z pewnością brakuje wielu dzieciom. Opowieść o nim dowiedzie że dodaje on siły, witalności i … apetytu, więc warto zażywać go każdego dnia w jak największych ilościach.

Każdy wiersz napisany jest niezwykle przystępnie i z pewnością zostanie ciepło przyjęty przez najmłodszych. Dzieci odnajdą w tym zbiorze wielu bohaterów, z którymi mogą się utożsamiać, ale także poznają liczne gatunki zwierząt i zasady dobrego zachowania. Bardzo się cieszę że karty tego tomiku wypełnione są tak urokliwymi obrazami. Akwarelowe ilustracje to prawdziwe małe dzieła sztuki, ponadto strony wypełnione są także odciskami łap, co również w cudowny sposób oddaje klimat opowieści.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wiersze są niezwykle ważne w rozwoju dzieci. Pozwalają rozwijać inteligencję emocjonalną, pokazują właściwe wzorce, bawią i uczą, choć te autorstwa Bożeny Czarnoty pozbawione są zbędnego dydaktyzmu. Ponadto rozwijają umiejętności mowy, wzbogacają słownictwo i łatwo wpadają w ucho oraz na długo pozostają w pamięci. To prawdziwa, ogromna kopalnia dobra, którą warto dzieciom ofiarować, dlatego bardzo polecam sięgnąć po „Cztery psoty na dwa koty” i cieszyć się ze wspólnej lektury, odkrywając uroki wierszy.

 

Książkę możecie zakupić poprzez bezpośredni kontakt z autorką,

otrzymując indywidualną, imienną dedykację dla małego czytelnika.

koszyk

 

Dodaj komentarz