Basia i przegrywanie – Wydawnictwo HarperKids

Czy wiedzieliście, że seria książek o Basi już od 15 lat gości w polskich domach? To niesamowite jak ten czas pędzi. Nasza przygoda z Basią trwa już długi czas i wciąż z sentymentem wracamy do jej przygód.

Dziś zapraszam Was na recenzję najnowszego tytułu!

„Basia i przegrywanie” to świetna propozycja do rozmów z dziećmi o tym, jak radzić sobie z emocjami, które wywołuje przegrana. Lektura uświadomi młodych czytelników, że wspólne rozgrywki to nie tylko rywalizacja, ale przede wszystkim ważny oraz piękny czas z rodziną i przyjaciółmi.

koszyk

Nastało lato i Basia wybrała się z dziadkami oraz Lulą do uroczego, drewnianego domku nad jeziorem. Babcia przygotowała smakowite gofry, a dziadek miał całą torbę gier, więc zapowiadał się piękny, wspólny czas, choć już od przyjazdu coś było nie tak… Hmm, a może jednak było zwyczajnie, życiowo, jak to bywa w każdej rodzinie? Lula bała się spać na poddaszu, a strome schody dodatkowo wpędzały ją w zły nastrój, a Basię irytowała przegrana w zgadywanie wyrazów. Później też nie było lepiej, bowiem podczas gry w makao Basia uważała, że spotyka ją sama niesprawiedliwość. Dziadek rozstrzygał spory, a babcia łagodziła emocje.

Wspólny, wakacyjny czas to nie tylko sielanka, a prawdziwa lekcja cierpliwości, pokory i godzenia się z porażkami, które okazują się bym ogromnym wyzwaniem. Jak to jest, gdy się przegrywa? Czy potrafimy się cieszyć z cudzej wygranej? A jak na porażkę reagują dorośli?

Bardzo doceniam ten tytuł za autentyczność i szczere emocje. Dzieci przekonają się, że wspólne rozgrywki to nie tylko dobra zabawa, ale także poznawanie oraz ćwiczenie własnego ciała i umysłu. Cieszę się, że autorka podkreśliła tu liczne, ważne kwestie rywalizacji i tego, jak istotne jest, aby nigdy nie śmiać się z przegranego. Każdemu może czasami coś gorzej pójść, czy to w grze, czy w życiu. Najważniejsze, to umieć radzić sobie z trudnymi uczuciami, a także nauczyć się cieszyć, gdy wygrywa bliska nam osoba.

Świetna propozycja dla wszystkich dzieci i obowiązkowa lektura dla każdego miłośnika Basi! Bardzo polecamy.

„Basia i przegrywanie”

Tekst: Zofia Stanecka

Ilustracje: Marianna Oklejak

Oprawa: twarda

Ilość stron: 24

Dla dzieci: 3+

Wydawnictwo HarperKids

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.