„Elfi i ośmiornica Sofi” – Wydawnictwo Długo i szczęśliwie
Och, jak ja lubię i cenię książki dla dzieci, które czyta się z uśmiechem i które zostają w sercu na dłużej, bo niosą ze sobą coś więcej niż tylko historię. „Elfi i ośmiornica Sofi” autorstwa Ewy Kurzyńskiej jest właśnie jedną z tych opowieści. Mądra, wartościowa, a do tego z pięknym i ważnym przesłaniem.

To książka niezwykle ciepła, delikatna i bardzo potrzebna. Historia zaczyna się bardzo zwyczajnie, od małego smutku. Elfi wraca z przedszkola zmartwiona zagadką, której nie potrafi rozwiązać. W jej oczach pojawiają się łzy, a w sercu niepewność dobrze znana każdemu dziecku. I właśnie wtedy pojawia się babcia Lula, spokojna, czuła, uważna. Zamiast gotowej odpowiedzi proponuje coś znacznie cenniejszego: wspólną wyprawę i rozmowę.
Ta droga prowadzi do oceanarium, gdzie Elfi poznaje niezwykłą bohaterkę, ośmiornicę Sofi. I tutaj zaczyna się prawdziwa magia tej historii. W lekkiej, pełnej humoru rozmowie dziecko dowiaduje się czegoś bardzo ważnego o swoim mózgu. O tym, że potrzebuje snu, wody, dobrego jedzenia, ciekawości świata. O tym, że błędy nie są porażką, tylko częścią uczenia się.
To wszystko zostało opowiedziane tak naturalnie i z taką czułością, że ani przez chwilę nie czuć dydaktyki. Zamiast niej jest rozmowa, bliskość i poczucie bezpieczeństwa. Czytając tę historię, miałam wrażenie, że to właśnie taka książka, która może otworzyć między dorosłym a dzieckiem bardzo ważne rozmowy. O emocjach, o niepewności, o tym, że każdy czasem się boi i czegoś nie wie.
Ogromną częścią uroku tej książki są ilustracje Gabrieli Cichowskiej. Są absolutnie zachwycające. Delikatne, miękkie, pełne światła i subtelnych kolorów. Mają w sobie coś niezwykle ciepłego i kojącego. Patrząc na nie, można niemal poczuć ciszę oceanarium, miękkie światło akwariów i spokojny rytm podwodnego świata. Postacie Elfi i Sofi są tak urocze, że od razu budzą sympatię. Widać w nich emocje, ciekawość, radość. To ilustracje, które nie tylko towarzyszą tekstowi, ale opowiadają własną historię i tworzą atmosferę całej książki.
Bardzo lubię książki dla dzieci, które traktują młodego czytelnika poważnie. „Elfi i ośmiornica Sofi” właśnie taka jest. Prosta w formie, ale mądra w treści. Ciepła, ale jednocześnie pełna wartościowej wiedzy. To opowieść, która przypomina, że ciekawość świata jest największą siłą, jaką mamy.
I że nawet jeden mózg, jeśli tylko jest wyspany, nawodniony i pełen pytań – potrafi naprawdę wiele.
Bardzo, bardzo polecam! Wspaniała, mądra lektura.












„Elfi i ośmiornica Sofi”
Tekst Ewa Kurzyńska
Ilustracje: Gabriela Cichowska
Oprawa: twarda
Wydawnictwo Długo i szczęśliwie



