„Miko i 7 sekretów Biblii” – Wydawnictwo JEDNOŚĆ

Dzisiaj mam dla Was naprawdę wyjątkową propozycję. Tematem jest Biblia – najpopularniejsza księga świata, znana od wieków. Korzystamy z pięknego przekładu z języka francuskiego autorstwa pani Anny Pliś, wydanego przez kieleckie Wydawnictwo Jedność. Naszym przewodnikiem w tej niezwykłej podróży będzie dziesięcioletni Miko, który niedawno stracił ukochanego dziadka Tadeusza. To ważna wiadomość, bo ten starszy pan był dla niego nie tylko dziadkiem, ale i najlepszym przyjacielem.

koszyk

Pierwsze pytanie, jakie rodzi się w sercu chłopca, brzmi: „Dokąd odszedłeś, dziadku? Dlaczego zostawiłeś mnie samego?” Mama nie potrafi znaleźć odpowiedzi. Przytula syna i wręcza mu przedmiot, który dziadek zostawił specjalnie dla niego, prosząc, by przekazać go po pogrzebie. To wielka, czerwona księga w skórzanej oprawie, ze złotym napisem na okładce – BIBLIA.

Miko nigdy wcześniej jej nie widział. Z książki wypada koperta, a w niej list pisany starannym pismem dziadka. Chłopiec czyta go ze ściśniętym sercem: „Mój drogi Miko. Czy pamiętasz nasze rozmowy podczas wspólnych wypraw na ryby? Jak bardzo je lubiłem… Uważnie przeczytaj ten list…” Okazuje się, że dziadek zostawił wnukowi zadanie – musi rozwiązać siedem niezwykłych zagadek ukrytych w Biblii.

Na szczęście Miko nie jest sam – pomagają mu wierni przyjaciele, Gabi i Rafi. Raz po raz wraca do słów listu i próbuje rozwikłać tajemnicę zakładek i podkreślonych fragmentów. Pierwsza wskazówka brzmi: „Zacznij od zakładki z rybą. A jeśli potrzebujesz wyjaśnienia, odnajdź mojego starego przyjaciela, mnicha Honoriusza, który mieszka w klasztorze i wskaże ci drogę.”

Chłopiec szybko odkrywa, że dziadek pozostawił mu niezwykły spadek – duchowe dziedzictwo, które prowadzi go ku przygodzie życia. Gdy otwiera Biblię, nagle z kart księgi wydobywa się światło, a w pokoju pojawia się niewielki człowiek w rzymskiej todze. „Kim jesteś?” – pyta Miko. „Jestem Paweł z Tarsu…” – odpowiada przybysz. To dopiero początek fascynującej przygody!

Choć sama nie jestem już dzieckiem, z ogromnym zaciekawieniem podążałam tropem Miko i jego przyjaciół. Biblia przedstawiona w tej książce zyskuje nowy wymiar, w formie pełnej przygód, pięknych ilustracji i niezwykłej narracji. Warto podkreślić, że tylko Miko był ochrzczony, a jego przyjaciele dopiero próbowali zrozumieć to, co się wokół nich działo, dzięki temu młody czytelnik łatwiej odnajduje się w tej historii.

Składam wielki ukłon autorom i wydawnictwu Jedność za to, że możemy cieszyć się polskim wydaniem tej wyjątkowej książki. Miko zaprasza was, moi młodzi przyjaciele, abyście razem z nim spróbowali odkryć i wyjaśnić siedem niezwykłych sekretów.

Jestem przekonana, że w wielu polskich domach stoi na półce Biblia, często zakurzona i rzadko otwierana. Po tej lekturze może stać się ona dla Was czymś więcej – ulubioną księgą, pełną sensu i przygód. Tego z całego serca wam życzę.

Wspaniała, wartościowa lektura! Bardzo polecam.

„Miko i 7 sekretów Biblii”

Autor: Gaëlle Tertrais

Ilustracje: Albert Carreres

Przekład: Anna Pliś

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Ilość stron: 176

Dla dzieci: 9+

ISBN: 9788383532127

Wydawnictwo JEDNOŚĆ