„Mazurscy w podróży. Klątwa mumii” Tom 9 – Wydawnictwo WILGA
Mam dla Was wspaniałą wiadomość! Ukochana przez wielu czytelników rodzina Mazurskich znów wyrusza w trasę, lecz tym razem porzuca dobrze znane europejskie szlaki na rzecz zupełnie innego świata. Gdy nadchodzą ferie zimowe, zamiast śniegu, nart i gorącej czekolady po całym dniu na stoku, wybierają słońce pustyni, starożytne piramidy i tajemnice (nie tylko!) sprzed tysięcy lat. Tak jest – Mazurscy lecą do Egiptu!


Już sam początek tej wyprawy zapowiada, że nie będzie to zwyczajna wycieczka. To ich pierwszy lot samolotem, pierwsza podróż z grupą zorganizowaną przez biuro podróży i pierwszy raz w miejscu, gdzie temperatura potrafi wycisnąć z człowieka ostatnią kroplę potu. Ale dla Jędrka – naszego niezastąpionego narratora, kronikarza i zapalonego (choć początkującego) detektywa – to spełnienie największych marzeń. Bo przecież kto nie chciałby na własne oczy zobaczyć majestatycznych piramid, gigantycznego Sfinksa i tajemniczych grobowców faraonów? Babcia Henrysia, wielbicielka literatury detektywistycznej, postanawia z kolei ruszyć śladem swojej idolki – Agathy Christie, która niegdyś również odkrywała uroki (i sekrety!) Egiptu.

Choć plan był prosty: zwiedzać, podziwiać i odpoczywać – rzeczywistość szybko pokazuje, że ma wobec Mazurskich zupełnie inne zamiary. Już na lotnisku bez śladu znikają ich walizki, a niedługo potem pojawia się dziwaczny, wiecznie markotny pan Ignacy Kałuża, który z tajemniczą miną i apokaliptycznym tonem zaczyna snuć przed grupą czarne wizje klątwy mumii, której – jego zdaniem – nie sposób uniknąć. Co gorsza, nie jest on bynajmniej ostatnim osobliwym bohaterem, który pojawi się na kartach tej opowieści, bo Mazurskim towarzyszy cała barwna plejada współuczestników wycieczki. I tak poznajemy utyskującą na wszystko Cecylię i jej potulnego męża Mietka Jabłońskich, entuzjastycznego fotografa pana Mirona z żoną Różą, niesforne rodzeństwo Walędziaków – Zuzię i Franka – podróżujące z wiecznie zaaferowanymi rodzicami, projektantkę biżuterii Doris i jej przyjaciółkę Ilonę, państwa Piaseckich z nastoletnim synem, który nie rozstaje się ze słuchawkami… oraz kilku innych nietuzinkowych grupowiczów. Razem z nimi wyruszamy w podróż przez Egipt – od Luksoru, przez Dolinę Królów, Kom Ombo i Edfu, aż po monumentalny Abu Simbel i Kair. Płyniemy Nilem pod rozgwieżdżonym niebem, oglądamy gigantyczne posągi faraonów, rozszyfrowujemy hieroglify (a przynajmniej próbujemy), odwiedzamy grobowiec Tutanchamona, wsłuchujemy się w opowieści o mumifikacji, codziennym życiu starożytnych Egipcjan i dawnych obrzędach, które wciąż potrafią przyprawić o gęsią skórkę. A to dopiero początek…
Prawdziwa akcja bowiem dopiero się rozkręca – dochodzi do kradzieży cennego naszyjnika, dziwnego incydentu na terenie wykopalisk i – co najgroźniejsze – pojawienia się śladów mogących wskazywać na działalność nielegalnych przemytników starożytnych artefaktów. Na bohaterów czeka burza piaskowa, spotkanie z jadowitym skorpionem, nocne lęki, a także coraz bardziej niepokojące sygnały świadczące o tym, że nie wszyscy uczestnicy wycieczki są tymi, za których się podają…
Czy Mazurskim uda się rozwiązać kolejną tajemnicę i ujść cało z tej pustynnej przygody? Jedno jest pewne – to podróż, której długo nie zapomną. A Wy – jeśli sięgniecie po ten tom – również.
To zdecydowanie mój ulubiony tom całej serii! Nie dość, że starożytny Egipt sam w sobie należy do jednych z najbardziej fascynujących cywilizacji w dziejach ludzkości, to jeszcze Agnieszka Stelmaszyk – jak zawsze – stanęła na wysokości zadania. Z właściwą sobie lekkością i wyczuciem połączyła pasjonującą przygodę z solidną dawką wiedzy, nie zapominając przy tym o charakterystycznym dla serii humorze i wartkiej akcji. Nie sposób pominąć również wkładu Anny Oparkowskiej – niezastąpionej ilustratorki serii, dzięki której od pierwszych stron aż po sam koniec możemy cieszyć oko pełnymi ekspresji, barwnymi ilustracjami naszych ulubionych bohaterów!
Ogromnym atutem książki jest jej warstwa edukacyjna. Informacje o starożytnym Egipcie są nie tylko świetnie wplecione w samą fabułę – tak, że przyswajamy je zupełnie mimochodem – ale również podane w formie dodatkowych przerywników: wpisów „z rodzinnego albumu”. To właśnie tam czytelnik dowiaduje się m.in. o narodzinach egipskiej cywilizacji, życiu codziennym Egipcjan, hieroglifach i sposobie ich rozszyfrowania, faraonach i ich rytuałach pogrzebowych, procesie mumifikacji, bóstwach i wierzeniach, słynnych grobowcach – ze szczególnym uwzględnieniem grobowca Tutanchamona – oraz o wynalazkach, które miały wpływ na rozwój ludzkości. Wszystko to zostało podane w sposób przystępny, obrazowy, a przy tym niezwykle ciekawy – tak bardzo, że nawet najwięksi sceptycy historii wciągną się bez oporu.
Na pierwszym planie pozostaje jednak fabuła, której sercem – jak zawsze – jest rodzina Mazurskich. Zgrana, choć niepozbawiona różnic zdań; wspierająca się, choć pełna typowo rodzinnych przekomarzań i drobnych spięć. Ta książka subtelnie przypomina, jak wielką wartością jest rodzina – niekoniecznie idealna, ale taka, która daje przestrzeń do bycia sobą, do uczenia się siebie nawzajem, do wspólnego przeżywania chwil trudnych i radosnych, a przede wszystkim – przygód, które zostają w pamięci na całe życie.
„Klątwa mumii” to książka, która zachwyci zarówno dzieci, jak i dorosłych. Gorąco (równie gorąco jak egipskie słońce!) polecam ją wszystkim: tym ciekawym świata, tym spragnionym przygód i tym marzącym o odkrywaniu dawnych cywilizacji. A także rodzicom, którzy chcieliby wspólnie z dziećmi wyruszyć w pełną tajemnic literacką podróż śladami mumii, faraonów i zagadek sprzed tysięcy lat.









„Mazurscy w podróży. Klątwa mumii” tom 9
Tekst: Agnieszka Stelmaszyk
Ilustracje: Anna Oparkowska
Oprawa: twarda
Ilość stron: 304
Dla dzieci: 6+
ISBN: 978-83-8319-964-1
Wydawnictwo WILGA
