Etnogadki, opowiastki o dawnych obrzędach i zwyczajach – Wydawnictwo ALBUS
Dziś książka którą od dawna się delektujemy. To jedna z tych pozycji która zachwyca całą rodzinę i do której z chęcią powracamy. „Etnogadki, opowiastki o dawnych obrzędach i zwyczajach” jest bardzo wartościową, ciekawie przygotowaną i pięknie zilustrowaną lekturą. Nie powinno zabraknąć jej w biblioteczce żadnego młodego czytelnika.
Autorami książki są Monika Michaluk i Witold Przewoźny, zaś ilustracje przygotował Michał Stachowiak. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Albus i skierowana jest do dzieci od około szóstego roku życia.
Bardzo się cieszę że powstała tak potrzebna książka. To prawdziwa podróż w czasie, dzięki której możemy przenieść się z dziećmi do krainy naszych przodków. Ach, czego tu nie ma! Zaczynamy od poznania uroków wsi polskiej i wielkiego trudu jaki trzeba włożyć w pracę na roli. Dowiemy się kim jest cieśla, kowal, kołodziej, bednarz, młynarz. Poznamy także 'magiczny zegar’ czyli życie w zgodzie z naturą, które dawało ludziom radość i spokój.
W książce odnajdziemy cztery pory roku, które wypełnione są zwyczajami i obrzędami. Nie każdy wie co kryje się pod licznymi polskimi tradycjami, a dzięki tej lekturze poznamy wiele wyjaśnień i przesądów. Dowiemy się dlaczego ogromnym szczęściem było znalezienie pióra sowy i czemu każdy chciał je mieć, poznamy pradawne wierzenia o świętym Mikołaju i liczne rytuały wigilijne, dowiemy się także kto brał udział w pochodach kolędników. Znajdziemy także stary przepis na pyszne pączki, które do dziś są tradycją tłustego czwartku oraz dowiemy się wszystkiego o zapustach, czyli dawnym karnawale.
Nie zabrakło ciekawostek o topieniu marzanny oraz o wielkim poruszeniu w obejściach, zwiastującym Wielkanoc. Dowiecie się jak wielka radość ogarniała dom, na którym zamieszkał bocian z rodziną oraz jak duże znaczenie miały palmy. Rozdział o nich jest mi szczególnie bliski, bowiem mój dziadek Józef Piotrowski, poeta i społecznik w 1958 roku po raz pierwszy zorganizował konkurs wielkanocnych palm w Lipnicy Murowanej, który to rozsławił Lipnicę na cały kraj. Do dziś konkurs ten jest organizowany, a tradycja zachwyca kolejna pokolenia. Palmy przygotowywane są ręcznie i osiągają ogromne rozmiary. To prawdziwe dzieła sztuki.
Ponadto odkryjecie letnie przesilenie, noc świętojańską, cudowne ogniska z tańcami, czy chlebowe zwyczaje. Poznacie jesienne prace, tradycję Wszystkich Świętych i Zaduszek oraz dowiecie się jak wygląda ostatni dzień pracy na polu. Te i wiele, wiele innych ciekawostek, faktów i doniesień zebrali dla Was autorzy w niezwykle przystępny, interesujący sposób.
Cudowna, wartościowa, przepięknie zilustrowana książka, która powinna być w każdym domu. Przekazywana z pokolenia na pokolenie sprawi że nigdy nie zapomnimy o naszych tradycjach, wierzeniach i ludowych przesądach. Jest oknem na naszą piękną wieś, na trud pracy, na obrzędy, na historię, na naszych przodków. Warto pokazywać dzieciom jak bogatą mamy historię, nie możemy o niej zapomnieć! Polecam, czytajcie z dziećmi, wnukami, podarujcie w prezencie najbliższym.