ŁOWCY WYRAZÓW – zestaw edukacyjny do nauki czytania

Nauka czytania to wspaniały i ważny proces, dlatego warto zadbać by był on przyjemnością. Staś jest bardzo aktywnym i rychliwym dzieckiem, niedawno stawiał także pierwsze kroki w samodzielnym czytaniu, dlatego zamówiłam dla niego coś co wspiera jego naukę przez zabawę i daje mu wiele możliwości na niecodzienną i efektywniejszą naukę czytania.

Pomoc edukacyjna Łowcy Wyrazów powstała z ogromnej miłości i pasji do książek. Jej twórcy (logopeda, nauczyciel wczesnoszkolny, nauczyciel przedszkolny i polonistka) dosłownie nimi żyją! Lubią je wybierać, dawać w prezencie, rozmawiać o nich, a przede wszystkim kochają je czytać. To właśnie dzięki zamiłowaniu do literatury i osobistemu doświadczeniu jako rodziców powstało to cudowne narzędzie, które w przyjazny i ciekawy sposób odkrywa przed dziećmi lekkość i pasję czytania.

Łowcy Wyrazów to nietuzinkowa pomoc. Metoda oparta jest na nauczaniu polisensorycznym, angażując wiele zmysłów na raz, dzięki czemu mali czytelnicy w błyskawicznym tempie zapamiętują i rozpoznają ciągi sylabowe, składając je później w wyrazy, przez co w efekcie uczą się płynnego czytania ze zrozumieniem.

Zestaw edukacyjny składa się z kolorowej, bardzo solidnie wykonanej i wytrzymałej maty z alfabetem i sylabami otwartymi, do tego mamy 70 kolorowych klocków z literami i sylabami oraz 5 utworów skomponowanych na potrzeby gry edukacyjnej.

koszyk

Nie jest to pomoc dydaktyczna na raz, zdecydowanie posłuży na lata!

Skierowana jest do dzieci w wieku od około 4 lat, sprawdzi się idealnie także dla starszych pociech, które mają problemy z czytaniem, będzie wartościowym elementem dla dzieci z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej, czy tych zmagających się z dysleksją i dysgrafią oraz dla najmłodszych z problemami logopedycznymi.

Zabawy z Łowcami Wyrazów to nie tylko mądrze i ciekawie spędzony czas z dziećmi w domu, to także świetne narzędzie pracy dla nauczycieli. Można je wykorzystywać w przedszkolu i w szkole. Będzie również uatrakcyjnieniem zajęć dla logopedów i terapeutów.

Przygoda z Łowcami Wyrazów ma być przede wszystkim zabawą i tak właśnie traktuje to mój syn. Niemal każdego dnia przynosi pudełko z klockami, pytając czy się pobawimy. Czasem jest to kilkanaście minut dziennie, czasem potrafi godzinami kontynuować zabawę, ale nie czas się liczy, tylko systematyczność. Codzienny kontakt z sylabami choćby przez 10 – 15 minut przynosi ogromne efekty!

Matę rozkładamy w dowolnym miejscu. Może to być podłoga, trawa, a nawet piasek! Ba! Możemy ją nawet powiesić na ścianie. Ma ona wymiary około 1 m2 i jest niezwykle łatwa do czyszczenia (wystarczy przetrzeć ją od czasu do czasu wilgotną ściereczkę). Znajdują się na niej samogłoski na czerwonych polach, połączenia spółgłosek bezdźwięcznych z samogłoską lub pojedynczą spółgłoskę bezdźwięczną na zielonych polach oraz połączenie spółgłosek dźwięcznych z samogłoskami lub pojedynczą spółgłoskę dźwięczną na niebieskich polach. Na macie zajdziemy wszystkie występujące w języku połączenia sylabowe (sylaby otwarte).

Największą atrakcją według Stasia są kostki sylabowe. Każdego dnia są w ciągłym użyciu, a nadal pozostają w stanie idealnym! Kostki zostały wykonane z tektury o wysokiej gramaturze. Dodatkowo, dla uzyskania większej trwałości, każdy klocek jest wzmocniony wewnętrznym, sztywnym wkładem tekturowym. Kostki są wypełnione, w zależności od wydawanego dźwięku, metalowymi dzwoneczkami (efekt dźwięczności w kostkach) lub drewnianymi bądź plastykowymi koralikami (efekt bezdźwięczności w kostkach).

W zestawie znajdziemy 4 klocki w kolorze czerwonym, które przedstawiają samogłoski. Klocki dźwięczą przy potrząsaniu nimi, wydając dzwoniący, metaliczny dźwięk. Do tego jest 27 klocków w kolorze zielonym, które przedstawiają połączenie spółgłoski bezdźwięcznej z samogłoską lub pojedynczą spółgłoskę bezdźwięczną. Klocki stukają przy potrząsaniu nimi wydając głuchy dźwięk (bezdźwięczne). Jest także 39 klocków w kolorze niebieskim, które przedstawiają połączenie spółgłoski dźwięcznej z samogłoską lub pojedynczą spółgłoskę dźwięczną.  Klocki dźwięczą przy potrząsaniu nimi, wydając dzwoniący, metaliczny dźwięk (dźwięczne).

Trzecim elementem zestawu Łowcy Wyrazów jest muzyka! To aż pięć utworów specjalnie skomponowanych na potrzeby gry edukacyjnej Łowcy Wyrazów. Została ona przygotowana przez Maksyma Fedorova, pianistę, kompozytora oraz aranżera. Dzięki muzyce obie półkule mózgu działają równocześnie, koncentrując pracę naszego mózgu jednocześnie na muzyce i słowach.

Muzyka pełni bardzo ważną rolę przy ćwiczeniach logopedycznych. Przy nauce czytania pozwala dziecku szybko zapoznać się z sylabami i uczy ich rozmieszczenia na macie. Śpiewanie Piosenek Sylabowych służy także utrwaleniu materiału oraz ma ogromne znaczenie dla rozwoju aparatu głosowego i mowy, uczy prawidłowego oddychania, ćwiczy dykcję oraz wyrabia słuch fonetyczny. Przedstawione graficznie na Macie Sylabowej ciągi sylabowe, nie są przypadkowe. Występują również w każdej Piosence Sylabowej, zawsze w tej samej kolejności. Schematy ułatwiają dzieciom zapamiętywanie, porządkują informacje.

Pomysłów na zabawy z matą i kostkami jest naprawdę wiele. My korzystamy z niej nie tylko pod względem licznych propozycji, które przygotowali autorzy tutaj –> KLIK, ale bawimy się nimi swobodnie, układając wieże, czy długie pociągi.

Jako uzupełnienie nauki przez zabawę polecam także e-book „Sztuka czytania”. Nauczyciele otrzymają bardzo bogaty materiał do pracy, a rodzice, krok po kroku, zostaną poprowadzeni przez proces nauki czytania, od samogłosek, poprzez budowanie sylab i wyrazów, do czytania ze zrozumieniem. Dodatkowo dziecko wykona trening logopedyczny, będzie ćwiczyć pamięć i koncentrację, wzbogaci zasób słownictwa. Na 100 stronach znajdziecie około 130 ćwiczeń, gier i zabaw, wraz z materiałami pomocniczymi. E-book jest elementem zestawu edukacyjnego Łowcy Wyrazów. Jest świetny, jestem miło zaskoczona jak wiele możliwości w nim znalazłam!

https://www.lowcywyrazow.pl/wp-content/uploads/2020/09/mockup1-scaled.jpg

Na stronie www.LowcyWyrazow.pl znajdziecie liczne propozycje aktywności z matą, kostkami i muzyką. Jest ich tak wiele i są tak różnorodne, że każdy wybierze coś ciekawego dla swojego dziecka! U nas czytanie jest już opanowane, a teraz korzystamy z zestawu ćwicząc ortografię, bo daje nam on wiele możliwości i pomysłów na zabawę.

Bardzo polecam! Ta niesztampowa metoda nauki przez zabawę niesie ze sobą ogrom korzyści. Przede wszystkim dzieci edukują się aktywnie, przez ruch, do tego ćwiczą wzrok, pamięć, a nawet motorykę. Stają się bardzo kreatywne, a przede wszystkim uczą się z przyjemnością. Staś nie traktuje tego jak szkolnego obowiązku, ale jako wspólnie spędzony czas przy dobrej, atrakcyjnej rozrywce, cały proces poznawania odbywa się przy okazji.

Łowcy wyrazów

Dodaj komentarz