„Była sobie dziewczynka” – Wydawnictwo TADAM

Kobiety, dziewczyny i dziewczynki obecne są ostatnimi czasy dość często w literaturze dziecięcej. Wśród księgarnianych półek znajdziemy liczne publikacje o tych ważnych, wpływowych, dystyngowanych, zmieniających bieg historii czy kształtujących nurty kobiet. A gdzie miejsce dla tej zwykłej, skromnej, często dźwigającej trudy życia kilkulatki? Ku mojej ogromnej uciesze i moich małych czytelników powstała niesamowita publikacja która jest swoistą kopalnią wiedzy o dziewczynkach żyjących w różnych epokach. O tych zwyczajnych rówieśniczkach naszych pociech, którym przyszło żyć w niesamowitych czasach i których dzieciństwo znacznie odbiegało od współczesnego.

 

 

„Była sobie dziewczynka” to pozycja autorstwa Piotra Dobrego, z niezwykłymi ilustracjami Łukasza Majewskiego. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Tadam, a wydana została z dbałością o każdy szczegół. Dużego formatu lektura liczy 56 stron i zawiera aż 26 niesamowitych historii dziewczynek żyjących od epoki kamienia łupanego po teraźniejszość. Aby powstała tak wartościowa i potrzebna lektura jej twórcy włożyli wiele serca. Całość jest niezwykle spójna, dokładnie przemyślana i idealnie skomponowana. Każdą rozkładówkę wypełnia jedna duża ilustracja, której towarzyszy indywidualna historia bohaterki pochodzącej z danego kraju. Dzięki takiemu zabiegowi możemy swobodnie wybierać na którą opowieść mamy akurat ochotę. W taki właśnie sposób czytałam książkę z córką i synkiem – sami wybierali dokąd akurat chcą zawędrować i jaką bohaterkę poznać. Całości dopełnia matowy, lekko żółty papier i przepiękne ilustracje zachowane w jednym stylu. Wydobywają one idealnie emocje charakterystyczne dla danej epoki. Ilustrator skupił się na zaznaczeniu tego co najważniejsze i zachowując podobną paletę barw stworzył nietuzinkowe obrazy, które są małymi dziełami sztuki.

Przygodę zaczynamy od prehistorii, czyli bardzo dawnych czasów gdy po Ziemi dreptały jeszcze mamuty. Dzieci mają okazję dowiedzieć się że wówczas ludzie byli bardzo włochaci, a owe owłosienie było im potrzebne, gdyż chroniło przed zimnem. Szkół jeszcze wtedy nie było, a dzieciństwo kończyło się niezwykle szybko. Zwykle już dziesięcioletnie panny zostawały uznawane za dorosłe i zakładały własne rodziny w sąsiednich jaskiniach.

Kolejno przeskakujemy na Bliski Wschód by poznać mądry lud Sumerów, którzy wymyślili koło oraz pismo. Wśród masy ciekawostek dowiemy się że w tamtych czasach popularna była instytucja „mamki” – kobiety wynajmowanej do karmienia piersią. W Mezopotamii tylko chłopcy mogli uczęszczać do szkoły, dziewczynki szkoliły się do roli gospodyni.

To co przewija się przez kolejne opowieści to fakt iż dziewczynki bardzo wcześnie wychodziły za mąż i mimo że z czasem potrafiły pisać i czytać to często przez całe życie nie wykonywały żadnego zawodu, gdyż skupiały się na wychowywaniu dzieci i zajmowanie się domem. Egipt, Grecja, Rzym, Chiny, Scytia – to tylko kilka miejsc jakie poznamy. Każde z nich mówi o innym traktowaniu dziewczynek, w każdym z nich znajdziemy niesamowite fakty z życia ówczesnych przyszłych kobiet.

Wiadomości zawarte na kartach książki są napisane bardzo przyjaznym, prostym językiem, zrozumiałym już dla sześcioletnich czytelników. Celowo autor nie zawarł tu dat aby nie wprowadzać chaosu, stąd książkę czyta się jak pełną napięcia i emocji przygodę. Dzieci niezwykle szybko chłoną wiedzę, więc wszystkie ciekawostki które tu poznali często wspominają. Ileż zdziwienia wywołał u mojego syna fakt, iż w Wietnamie matki wpajały córkom że nie mogą się głośno śmiać, czy nawet odzywać gdy nie są pytane. Podobnie smutno ma się sprawa niewolnictwa i handlu ludźmi. Dla małych czytelników to niewyobrażalne że  można było tak źle traktować ludzi o czarnym kolorze skórze.

Cudownym uwieńczeniem książki jest ostatni wpis. To swoisty dekalog współczesnej dziewczynki, słowa o jakich powinna pamiętać każdego dnia! To prawa do spełniania marzeń, do życia wedle własnych upodobań, do bycia szczęśliwą i spełnioną kobietą.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

koszyk

 

Książkę polecamy każdemu czytelnikowi, bez względu na wiek czy płeć. To lektura która zachwyci dzieci i dorosłych. Jej wrażliwość stanie się punktem do wielu rozmów i siłą do tego by nie bać się odważnie wkroczyć w świat. To ogromny kawałek historii, którą trzeba poznać. Obowiązkowa lektura każdego ciekawego świata czytelnika.

 

Znalezione obrazy dla zapytania tadam logo

 

http://czytam.pl/img/logo.png

2 thoughts on “„Była sobie dziewczynka” – Wydawnictwo TADAM

  • 12/03/2018 at 05:46
    Permalink

    Książka warta głębszego poznania. .. chętnie ją przeczytam dwóm moim dziewczynkami. Biorę udział w konkursie na Fb i trzymam mocno kciuki.

    Reply
  • 14/03/2018 at 07:14
    Permalink

    Przeczytałam recenzję i przyznam, że mnie poruszyła. Podoba mi się konstrukcja całej fabuły, a przy tym duży zasób przekazanej tą drogą wiedzy. Ciekawa grafika, która też znalazła u mnie uznanie. Miałabym chrapkę na te książkę.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.