„Baśń o Latającym Rumaku” – Wydawnictwo PRÓSZYŃSKI i S-KA

Dzisiaj prezentujemy wspaniałą książkę pt. „Baśń o Latającym Rumaku”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka. Gdy zobaczyłam okładkę z ilustracją Bohdana Butenko wiedziałam że muszę tę książkę mieć! Oczami wyobraźni od razu przeniosłam się w świat bajek i poczułam się jak dziecko. Rysunki proste, kolorowe, takie jakie pamiętam z wielu książek, z czasów mojego dzieciństwa. Dowcipne, idealnie współgrające ze stylem językowym i kwadratowym formatem książki. A ten język, to magia gdy się go czyta. Poczułam nawet żal, że teraz już nie używamy tak pięknej polszczyzny i że baśni jest coraz mniej. Dzieci były lekko zdziwione zarówno stylem i językiem, więc musiałam im czasami objaśniać pewne pojęcia, jednak uśmiech z ich twarzy nie znikał.

 

 

Baśń przez 96 stron opowiada o losie królestwa nieudolnie rządzonego przez księcia Miraża, o przygodach jego syna Teodora, żony Wandy, księżnej-teściowej Sylwii oraz „radcy dworu, zausznika i prawej ręki księcia” – Totuma. Miraż w swoim królestwie ma też kota Albo i może oglądać ze swojej wieży… Latającego Rumaka. A jest on oznaką dobrobytu, którego w królestwie nie ma. Czy jego pojawienie się zmieni losy kraju króla Miraża? Czy zwiastuje nadejście dobrobytu? Czy taka zmiana może być zawsze dobra? Dziwne to zresztą królestwo, gdyż nie posiada żadnych granic, poddani je opuszczają, a nowych mieszkańców brak. Książę nie wie co robić, aby ludzi zatrzymać i poprawić sytuację w swoim kraju. Na szczęście ma przy sobie tych, którzy podpowiedzą jak należy postępować i co zmienić, aby królestwo było bogate, a ludzie szczęśliwi. Baśń ta jest doskonałą okazją do rozmowy z dzieckiem na temat majętności, nauki, czy też roli władzy w dbaniu o ludzi i ich los.

 

 

 

 

 

 

 

 

koszyk

Książka zalecana dla dzieci w wieku od sześciu lat,  jednak uważam że nieco starsze dzieci lepiej zrozumieją język, humor i sytuację, o której opowiada autor, Henryk Bardijewski. Tę pozycję polecam czytać wspólnie z dzieckiem, ponieważ niektóre zwroty wymagają wyjaśnienia, aby zostały zrozumiane. Baśń ta jest książką doskonałą dla dzieci i dla dorosłych. My dostrzeżemy w niej satyrę polityczno – społeczną, której dzieci na pewno nie są w stanie pojąć. Ale odpowiednia rozmowa i wyjaśnienie na pewno pozwoli im również zobaczyć podobieństwo chociażby do sytuacji podwórkowo – szkolnych, kiedy to ważne są zasady, granice, reguły, nauka, rola nauczyciela jako „przywódcy”.

Książka podzielona jest na rozdziały i każdy z nich ma zabawny i dość niespecyficzny, długi tytuł. „ROZDZIAŁ PIERWSZY. Mówiący o sytuacji w kraju księcia Miraża – niestety nie wesołej, chociaż śmiesznej” już zapowiada, że uśmiech w trakcie czytania nie będzie schodził nam z twarzy. Potem już może być tylko lepiej dla czytelnika, choć póki co nie dla księstwa, gdyż poznajemy władcę, który ulega swojej „prawej ręce” i … Latającego Rumaka. Autor dalej wspomina o niebezpieczeństwie jakie zagraża księstwu, o tym jak sobie z tym poradzić, jak ważna jest oświata, o poprawie i dobrobycie i nadal o Latającym Rumaku, który jednak przywołuje w końcu uśmiech na twarzach całego dworu i poddanych. A już na sam koniec Henryk Bardijewski pisze o dobrobycie, który jednak mija… „ROZDZIAŁ DZIESIĄTY. Można powiedzieć: kawaleryjski, bo będzie w nim dużo o latających koniach, które rozsławiły kraj księcia Miraża na całą okolicę, a właściwie na cały świat , ale nie na długo, niestety….” A dlaczego nie na długo? O tym przekonajcie się sami. Zachęcamy sięgnąć po tę lekturę.

Autor książki, Henryk Bardijewski urodził się w 1932 roku w Częstochowie. Studiował filologię polską i bibliotekoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Napisał ponad 30 powieści, opowiadań oraz bajek dla dzieci. Te bardziej znane to: „Baśń o latającym dywanie”, „Wyprawa do księcia Marginała”, „Bajka na biegunach”, „Złoty potok”, „Każdy może zostać…odkrywcą”. Z miłości do teatru i radia w jego zbiorze można znaleźć również ponad 30 sztuk teatralnych i telewizyjnych oraz ponad 150 słuchowisk radiowych.

Jego utwory zostały przetłumaczone na wiele języków i zdobyły liczne nagrody w konkursach literackich.

Serdecznie zapraszamy do zajrzenia na stronę: www.henrykbardijewski.com. gdzie zainteresowani mogą się o tej postaci dowiedzieć więcej.

 

 

Znalezione obrazy dla zapytania prószyńśki logo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.